Czym jest rehabilitacja ortopedyczna?
Rehabilitacja ortopedyczna wchodzi w zakres rehabilitacji medycznej. Jej celem jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności, co wymaga skupienia się na jego układzie kostnym, stawowym i mięśniowym. Wybór odpowiedniego podejścia i metody leczenia zależy od wyników badań diagnostycznych. Do rehabilitacji ortopedycznej przystępują pacjenci, którzy są po operacji lub urazach, które przyczyniły się do złamania nogi. Ważne jest poddanie się po takich złamaniach leczeniu i rekonwalescencji, aby móc w kolejnym etapie przystąpić do intensywnej rehabilitacji ortopedycznej.
Wchodzące w jej zakres ćwiczenia i inne aktywności są dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie, aby rehabilitacja przebiegała bezpiecznie. Ponadto decydując się na rehabilitację, pacjenci zwiększają swoje szanse na powrót do pełnej sprawności, uprawiania sportu i innych aktywności fizycznych ćwiczonych przed kontuzją.
Metody stosowane w rehabilitacji ortopedycznej
Zastosowanie rehabilitacji ortopedycznej jest niezbędnym elementem leczenia u pacjentów, którzy doznali złamania nogi leczonego operacyjnie. Im wcześniej przystąpi się do rehabilitacji, tym lepiej. Warunkiem jest jednak całkowite zagojenie złamania. Zadaniem, jakie wtedy stoi przed pacjentem, to przywrócenie odpowiedniego poziomu masy mięśniowej w osłabionej nodze, a także poprawa jej funkcjonowania.
Fizykoterapia
Pierwszą metodą leczenia jest fizykoterapia. Polega ona na zastosowaniu różnych zabiegów rehabilitacyjnych, do których zaliczają się prądy, pole magnetyczne, czy ultradźwięki. Wybór metody zależy od tego, w jakim stanie i kondycji jest noga pacjenta po złamaniu. Dzięki fizykoterapii łatwiej poradzić sobie z miejscową opuchlizną na nodze. Zabiegi mają też na celu przyspieszenie rekonwalescencji i działają wspierająco u osób, które chcą szybciej powrócić do zdrowia.
Terapia manualna
Kolejnym elementem rehabilitacji ortopedycznej jest terapia manualna. Jest to metoda polegająca na zastosowaniu siły i umiejętności dłoni samego terapeuty. W zależności od potrzeby, może on wykorzystać techniki pozwalające na przywrócenie funkcjonalności mięśniom, powięziom i stawom.
Ćwiczenia funkcjonalne
Ostatnią składową rehabilitacji ortopedycznej są ćwiczenia funkcjonalne. Do ich wykonania konieczne jest specjalistyczne zaopatrzenie w sprzęt, urządzenia i maszyny, które pomogą w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń, zwiększając tym samym funkcjonalność i sprawność nogi osłabionej po wcześniejszym złamaniu.
Jak długo trwa rehabilitacja ortopedyczna?
Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jak długo powinna trwać rehabilitacja ortopedyczna pacjenta, ponieważ będzie to zależne od wielu czynników i osobistej kondycji zdrowotnej. Ważnym aspektem każdego działania jest jednak systematyczność. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty i zauważyć efekty podczas intensywnej rekonwalescencji, nie można pomijać ustalonych dni rehabilitacji, czy zapominać o prawidłowym wykonywaniu zleconych ćwiczeń. Całokształt będzie wpływał na zdrowie i stopniowe przywracanie funkcjonalności nodze po złamaniu.
Czy do rehabilitacji potrzebne są wcześniejsze badania?
Aby przystąpić do rehabilitacji ortopedycznej, bardzo ważne jest dokładne wskazanie problemu, jaki towarzyszy pacjentowi po kontuzji. Jednym z badań, które pomaga w ocenie stanu wszystkich tkanek znajdujących się w nodze, jest rezonans magnetyczny. Jego wynik będzie pomocny w określeniu kierunku prowadzonej terapii.
Napisz komentarz
Komentarze