Fentanyl to silny lek przeciwbólowy, syntetyczny opioid, który w nielegalnym użyciu stosowany jest jak narkotyk- bardzo silny i śmiertelnie groźny. Jest sto razy silniejszy od morfiny. Dosłownie paraliżuje człowieka, dlatego ci, którzy go zażywają nazywani są często „zombie”. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce zatruło się nim już co najmniej 40 osób, a 4 osoby nie żyją. Z powodu użycia tego specyfiku zmarła m.in. 19 – latka z Poznania.
Prokuratura Regionalna w Łodzi przekazała prokuraturze w Ostrowie do zbadania 3 przypadki podobnych śmierci, do których doszło w Polsce na przełomie stycznia i lutego. Toczy się w tej sprawie połączone śledztwo.
W ramach tego ostatniego postępowania jeszcze w maju 2024 r. zatrzymanych zostało dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat, którym prokurator w oparciu o poczynione ustalenia przedstawił zarzuty uczestniczenia w handlu znaczną ilością środków odurzających w postaci kilkudziesięciu plastrów zawierających fentanyl – informuje Maciej Meler, rzecznik ostrowskiej prokuratury.
W czerwcu dokonano kolejnych zatrzymań dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty uczestnictwa w obrocie znaczną ilością środków odurzających i odpłatne ich udzielanie.
Postępowaniem objęty jest m. in nielegalny i nieewidencjonowany obrót fentanylem, którego legalna sprzedaż w postaci plastrów lub sprejów donosowych odbywa się wyłącznie w aptekach na podstawie preskrypcji uprawnionego lekarza oraz jest ściśle ewidencjonowana i podlega rygorystycznej kontroli.
Takie widoki znane były głównie z USA, ale to już Poznań. Stopklatkę z nagrania odurzonych fentanylem młodych mężczyzn publikuje poznańska policja
Główny Inspektorat Sanitarny informuje:
Użycie dopalacza z furanylfentanylem lub fentanylu odzyskanego z plastrów transdermalnych (przezskórne plastry przeciwbólowe), może doprowadzić do zgonu z powodu nagłego zatrzymania oddechu.
Osoba po użyciu opioidów w odróżnieniu od osób po użyciu psychostymulantów (preparatów pobudzających):
- ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,
- stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,
- ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu.
Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:
- zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,
- wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
- zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.
Na podstawie analizy Zespołu Oceny Ryzyka furanylfentanyl, obecny w takich „dopalaczach” jak: FU-F, Gumiś, i innych, został umieszczony na liście nowych substancji psychoaktywnych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. W trakcie procedury umieszczenia na liście są również inne opioidy: cyklopropylofentanyl i U-47700 oraz benzylfentanyl, sprzedawany w Polsce pod nazwą handlową BUC, znaleziony u dwóch Polaków zmarłych w Wielkiej Brytanii.
Napisz komentarz
Komentarze