W minioną niedzielę policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Funkcjonariusze postanowili zareagować, ponieważ sposób jazdy kierującego rowerem wzbudził ich podejrzenia.
W trakcie kontroli okazało się, że za kierownicą pojazdu siedział 32-letni mieszkaniec Kalisza. Ze względu wyczuwalną woń alkoholu policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego. Okazało się, że mężczyzna miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. - informuje podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu
Wszyscy kierowcy, którzy wsiedli za kierownicę pojazdów pod wpływem alkoholu ryzykują nie tylko swoje życie, ale również wszystkich innych użytkowników dróg. Każdy powinien pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Nie ma wytłumaczenia dla takich kierowców.
Niezrozumiałe jest też to, że nierzadko ich bliscy widząc takie przypadki, nie reagują, wydając tym samym ciche przyzwolenie na prowadzenie pod wpływem alkoholu. To na co szczególną uwagę zwracają policjanci to właśnie konieczność zmiany mentalności, nie tylko kierowców, ale także osób, które są świadkami tego jak pijana osoba siada za kierownicą pojazdu. Nie można akceptować takiego zachowania i z całą konsekwencją należy reagować na tego typu działanie. W ten prosty sposób można uratować komuś życie.
Przypominamy, że zgodnie z art 87 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
§ 1.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a.
Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4.
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.
Napisz komentarz
Komentarze