To dowód na to, że mimo zmiany rządu niektóre inwestycje są ponadpartyjne i mimo zmiany nazw będą realizowane. Obecnie nazywa się to „100 minutową Polską”, ale idea pozostaje ta sama, przynajmniej jeśli chodzi o linię kolejową nr 85, nazywaną obecnie „igrekiem”, która łączy Warszawę, Łódź, Kalisz, Poznań i Wrocław. Na tej linii największą „przeszkodą” dla dużych prędkości była Łódź i pomysł na to jak szybko przejechać przez to miasto. Superszybkie pociągi pojadą pod Łodzią.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na budowę 4,6-kilometrowego tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w rejonie Łodzi Fabrycznej. Będzie to trzeci i największy kontrakt na roboty budowlane dla najbardziej zaawansowanego obecnie projektu kolejowego CPK. Dwa pozostałe są już realizowane w centrum Łodzi – informuje spółka CPK.
– Tunel dalekobieżny CPK to kluczowy element tzw. “Y”, czyli projektowanej trasy Kolei Dużych Prędkości między Warszawą, CPK, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem. To bardzo ważna inwestycja, która wpłynie na funkcjonowanie polskiej kolei, a także istotny krok w realizacji naszego projektu 100-minutowej Polski. Nie tylko integrujemy wszystkie rodzaje transportu, by stworzyć spójną sieć transportową kraju, ale modernizujemy infrastrukturę i przyśpieszamy pociągi, by realnie skrócić dystanse między miastami – mówi Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
– Przetarg na tunel w Łodzi to dowód na to, że kontynuujemy realizację inwestycji CPK, kierując się korzyściami dla pasażerów. Tunel ten będzie bardzo istotnym elementem linii „Y”, która jest naszym priorytetem inwestycyjnym. – podkreśla Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Tunel pod centrum Łodzi, który zostanie wydrążony tarczą zmechanizowaną TBM o średnicy ok. 14 metrów, będzie miał ok. 4,6 km długości. Wewnątrz znajdą się dwa tory umożliwiające jazdę pociągów w obu kierunkach. Będzie to najdłuższy i o największej średnicy podziemny przejazd kolejowy w Polsce.
Pociągi jadące linią kolejową nr 85 od strony Warszawy będą wjeżdżać do tunelu z dworca Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię znajdzie się na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej LK14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w stronę Sieradza, za którym znajdzie się rozwidlenie „Y” – na Wrocław i Poznań. Trasa na Poznań wytyczona jest przez Kalisz. Wkrótce ruszą konsultacje społeczne nad Horyzontalnym Rozkładem Jazdy KDP, to po nich będzie wiadomo z jaką częstotliwością superszybkie pociągi będą zatrzymywać się w naszym mieście.
Dworzec Łódź Fabryczna
Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że według deklaracji wiceministra infrastruktury 15 par pociągów KDP zatrzyma się w Kaliszu i w Sieradzu. Więcej informacji o tym znajdziecie pod tym LINKiem.
Napisz komentarz
Komentarze