Monitorowanie poziomu cukru – klucz do lepszego zdrowia i samopoczucia
Monitorowanie poziomu glukozy to podstawowy element kontroli stanu zdrowia pacjentów z cukrzycą. Każdego dnia, o stale określonych porach powinni oni sprawdzać swój poziom glikemii celem upewnienia się, iż poziom cukru jest na optymalnym, niezagrażającym zdrowiu i życiu poziomie. Klasyczną metodą jest użycie w tym celu glukometru, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwy jest pomiar cukru bez kłucia z pomocą systemów ciągłego monitorowania poziomu cukru. To zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku konieczności regularnego monitorowania stężenia glukozy.
Regularne badanie dostarcza niezbędnych informacji pacjentowi, który dzięki nim wie, czy powinien sięgnąć po insulinę lub zmodyfikować swoją dietę. Istotne jest także wprowadzenie dodatkowej aktywności fizycznej i picie dużej ilości wody. Wszystkie te aspekty pomagają w regulowaniu poziomu cukru na podstawie uzyskanego wyniku wyświetlanego w aplikacji zbierającej informacje z systemu CGM.
Z kolei lekarze opierają się na omawianych wynikach i decydują, czy konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego lub zmiana prowadzonej terapii.
Nagłe spadki i wzrosty poziomu cukru we krwi
Zarówno spadek, jak i nagły wzrost poziomu glukozy jest stanem niebezpiecznym dla pacjenta z cukrzycą. W przypadku wspomnianej hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, mogą pojawić się problemy z widzeniem i zaburzenia świadomości. W najgorszych sytuacjach dochodzi do śpiączki i do utraty życia.
Z kolei w sytuacji wystąpienia wysokiego poziomu cukru we krwi u cukrzyka może pojawić się duże pragnienie, senność, zmęczenie i suchość w ustach. Niekiedy pacjentowi towarzyszą także ból głowy i mdłości. Świadczy to o niewystarczającej ilości insuliny, niezbędnej do wyrównania poziomu glukozy we krwi. Również i w tym przypadku osobie chorej grozi śpiączka, dlatego nie należy lekceważyć wymienionych objawów i systematycznie dokonywać pomiarów glikemii.
Świadome wybory osób monitorujących poziom cukru
Dzięki systematycznym pomiarom pacjenci są bardziej świadomi swojego stanu zdrowia i działań, jakie powinni wprowadzić, by utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. W ten sposób minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań i ciężkich chorób, które mogą znacznie obniżyć ich standard i jakość życia. Mogą również poprawić swoje wyniki i oddalić od siebie widmo nagłych spadków lub wzrostów poziomu glukozy, które może zakończyć się nawet śpiączką. Ponadto jest to najlepszy sposób na zarządzanie swoją aktywnością fizyczną, dietą i poznawaniem reakcji swojego organizmu na spożywane produkty.
Źródła:
- https://diabetyk24.pl/blog-section/o-cukrzycy/dlaczego-tak-wazna-jest-regularna-kontrola-poziomu-glukozy-w-cukrzycy
- https://www.termedia.pl/mz/Korzysci-ze-stosowania-systemow-ciaglego-monitorowania-glikemii,38786.html
Napisz komentarz
Komentarze