Do zdarzenia doszło w minionym tygodniu, w poniedziałek 19 sierpnia. Sprawa jednak dopiero dziś wypłynęła do mediów.
Z przykrością informujemy, że 19 sierpnia w transporcie z Ośrodka Hodowli Żubra w Niepołomicach do Pokazowej Zagrody Zwierząt w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie padł żubr o imieniu Podjadek - poinformowały Lasy Państwowe.
W gołuchowskim stadzie brakowało byka i stąd decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o transporcie zwierzęcia.
Jak podaje lekarz weterynarii, który przeprowadził sekcję zwłok żubra: „najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było uduszenie”.
- Jesteśmy głęboko zasmuceni i zbulwersowani tą sytuacją. To nigdy nie powinno się wydarzyć. Żubr jest gatunkiem chronionym i naszym dobrem narodowym. To leśnicy przywrócili ten gatunek polskim lasom w latach 20. XX w. Obowiązkiem każdego Polaka i każdego leśnika jest go chronić - powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
W związku z tym Lasy Państwowe złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawę zgłoszono także do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych natychmiast wezwał także dyrektora RDLP w Krakowie oraz dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie do złożenia wyjaśnień. - Pragniemy podkreślić z całą mocą, że wobec osób, które dopuściły się zaniedbań w tej sytuacji zostały wyciągnięte surowe konsekwencje służbowe - dodaje dyrektor.
Dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Krakowie odwołał nadleśniczego Nadleśnictwa Niepołomice, a dyrektor generalny Lasów Państwowych zlecił Inspekcji LP szczegółową kontrolę we wszystkich jednostkach zaangażowanych w sprawę.
W tej chwili we wszystkich ośrodkach Lasów Państwowych, które opiekują się stadami żubrów w całej Polsce (jest ich 8) trwa wewnętrzny audyt dotyczący procedur opieki nad żubrami. Jego wyniki Lasy Państwowe udostępnią tak szybko, jak będzie to możliwe.
Portal pleszew24.info próbował poprosić o komentarz odpowiadającą za kontakt z mediami Annę Błaszczyk z OKL w Gołuchowie. Niestety na każde, nawet najprostsze pytanie, reporter portalu otrzymywał tę samą odpowiedź.
- Proszę zwrócić się w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji - mówiła Anna Błaszczyk, odmawiając nawet potwierdzenia, czy Podjadek urodził się w Gołuchowie.
***
Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie została założona w kwietniu 1977 roku. Utworzenie zagrody żubrów w Gołuchowie wynikało ze wzrostu populacji żubra i konieczności tworzenia nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. Pokazowa Zagroda Zwierząt jest zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum. Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki.
W obrębie zagrody występują dwa typy siedlisk leśnych: bór mieszany świeży (BMśw) oraz las mieszany świeży (LMśw). Dominującymi gatunkami drzew są sosna oraz dąb. Występują też buk, świerk, brzoza i grab. W zagrodzie znajduje się również ok. 1 ha łąki traktowanej jako pastwisko dla żubrów. Pojemność zagrody żubrów została określona na 6 do 8 osobników. Zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną. Organizacja zagrody i wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok. Zagroda cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, których liczbę szacuje się na około 100 tys. rocznie.
Ośrodek Kultury Leśnej, realizując swoje zadania statutowe, współpracuje z innymi ośrodkami hodowlanymi oraz placówkami naukowymi w zakresie hodowli i ochrony żubrów. W dniach 5-6 października 2000 roku w Gołuchowie odbyło się seminarium „Hodowla żubrów w jednostkach Lasów Państwowych", którego inicjatorem i organizatorem był właśnie Ośrodek Kultury Leśnej. Ogółem w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt do końca 2019 roku hodowano 116 żubrów, z tego 101 osobników urodziło się w Gołuchowie. Obecnie oprócz żubrów w pokazowej zagrodzie można oglądać koniki polskie, daniele i dziki. Koniki polskie do Gołuchowa zostały przywiezione z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Hodowla dzikich zwierząt w zagrodzie stanowi nawiązanie do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców w pobliżu rezydencji magnackich *
* informacja OKL Gołuchów
Napisz komentarz
Komentarze