Urząd Wojewódzki w Poznaniu aktualizuje sieć specjalistycznych zespołów medycznych funkcjonujących w Wielkopolsce. Karetek typu S, czyli z lekarzem jest 33 na województwo. 11 z nich będzie zdegradowanych do kategorii P, czyli bez lekarza, z ratownikiem medycznym. Część powiatów nie będzie mieć w ogóle karetki typu S, chodzi tu np. o powiat ostrzeszowski. Ale w Radiu Poznań rzecznik wojewody tłumaczy, że do tej pory w Ostrzeszowie i tak większość karetek jeździła bez lekarza.
Na przykładzie 2023 roku, na podstawie wszystkich wyjazdów, które były prowadzone przez ten zespół specjalistyczny, karetka bez lekarza wyjechała aż 58 procent, natomiast od stycznia do sierpnia 2024 - 71 procent wyjazdów bez lekarza. To też pokazuje, że w praktyce powiat ostrzeszowski płaci za coś, czego w praktyce nie ma - tłumaczy Mateusz Mucha z UW Poznań.
Tej decyzji protestuje część samorządów. W tym powiat ostrzeszowski.
Zarząd Powiatu czyni starania o zachowanie w powiecie ostrzeszowskim zespołu specjalistycznego. Starosta ostrzeszowski Dariusz Świtoń i wicestarosta Lech Janicki wraz z przewodniczącym Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Spraw Publicznych Rady Powiatu Bartoszem Strzeleckim oraz prezesem Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Zbigniewem Kluczkowskim osobiście interweniowali w tej sprawie 13 września w Wydziale Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Sprawę przedstawiono również Wojewodzie Wielkopolskiej Agacie Sobczyk oraz odpowiedzialnemu za system ratownictwa Wicewojewodzie Jarosławowi Maciejewskiemu. Na rzecz utrzymania w Ostrzeszowie karetki typu S aktywnie działają również lokalni parlamentarzyści – informuje starostwo w Ostrzeszowie.
Karetki S traci też Pleszew, Września, Śrem, Chodzież i Gniezno. Zmiany wchodzą w życie od 1 października.
Napisz komentarz
Komentarze