Czy wiecie dlaczego w piątek kaliska komenda świeciła się na niebiesko? - zapytała nas pani Dorota, czytelniczka portalu Fakty Kaliskie
Wiemy i sytuację wyjaśnia Komenda Miejska Policji w Kaliszu.
Niebieski to kolor symbolizujący walkę o prawa człowieka i sprawiedliwość. Właśnie w tym kolorze podświetlono budynek Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. To na znak solidarności z ofiarami handlu ludźmi.Człowiek nie jest towarem. Handel ludźmi to poważne przestępstwo - poinformowali kaliscy policjanci
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że handel ludźmi to przestępstwo, które może dziać się dosłownie tuż obok nas. Kobiety zmuszane do prostytucji, dzieci wykorzystywane do niewolniczej pracy lub zmuszane do żebrania na ulicach – to jedynie niektóre z wielu dramatycznych przykładów, które pokazują skalę problemu. Obchody Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi mają na celu zwrócenie uwagi na ten proceder oraz edukowanie społeczeństwa, jak unikać takich zagrożeń.
W ramach tych obchodów, policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu przygotowali specjalne ulotki informacyjne, które zawierają cenne porady. Materiały te mają pomóc w rozpoznawaniu potencjalnych zagrożeń oraz w uświadomieniu, jakie działania należy podjąć, jeśli podejrzewamy, że ktoś mógł stać się ofiarą handlu ludźmi. Ważnym punktem jest także informacja o tym, jak postępować, aby samemu nie paść ofiarą tego procederu.
W trakcie spotkań z młodzieżą kaliscy policjanci szczególną uwagę zwracali na ryzyko związane z wyjazdami za granicę. Młodzi ludzie, często nieświadomi zagrożeń, szukając przygód lub pracy w obcym kraju, mogą stać się łatwym celem dla handlarzy ludźmi. Brak doświadczenia życiowego oraz naiwność sprawiają, że mogą być łatwo zmanipulowani i oszukani. Policjantki przypominały, że to właśnie młodzi ludzie, szukający pracy sezonowej lub wyjeżdżający w celach turystycznych, są najbardziej narażeni na tego typu niebezpieczeństwo.
Podczas spotkań policjantki omawiały zasady bezpieczeństwa, jakie należy przestrzegać przed wyjazdem za granicę, w tym dokładne sprawdzanie ofert pracy, unikanie podejrzanych pośredników oraz upewnianie się, że ktoś z rodziny lub bliskich zna szczegóły wyjazdu. Funkcjonariuszki informowały także, co zrobić w przypadku, gdy ktoś stanie się ofiarą handlu ludźmi – jak zachować się w obcym kraju i gdzie szukać pomocy.
Problem handlu ludźmi wciąż jest realny, dlatego edukacja na temat zagrożeń, szczególnie wśród młodych osób, jest kluczowa. Policja przypomina, że choć wyjazdy za granicę mogą być okazją do zdobycia nowych doświadczeń, należy zawsze zachować ostrożność, by uniknąć niebezpieczeństwa.
Handel ludźmi to nazwa przestępczego procederu, będącego współczesną formą niewolnictwa. To przestępstwo godzące w podstawowe wartości człowieka: wolność i godność ludzką. Handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Szacuje się, że każdego roku sprawcy zyskują na handlu ludźmi prawie 30 miliardów euro.
Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. To zjawisko podlegające ewaluacjom i przemianom. Skuteczne przeciwdziałanie i walka z nim wymaga udziału i współpracy wielu podmiotów administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych.
18 października pod auspicjami Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym dniu chcemy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z przestępczej działalności przestępców zajmujących się tym procederem oraz na policyjne działania, by takim przestępstwom zapobiegać i zgodnie z priorytetem Komendanta Głównego Policji skutecznie z nimi walczyć.
Stąd pomysł policjantów Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej i Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP, aby poprzez ten 3,5-minutowy film dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Chcemy w ten sposób edukować i budować świadomość w społeczeństwie, że handel ludźmi to realny problem. Chcemy pokazać, jak łatwo można zostać wciągniętym w sieć handlarzy ludźmi i jak trudno się z niej wydostać. Przez emocjonalną i angażującą historię głównych bohaterek, film stara się przybliżyć odbiorcom dramatyczne konsekwencje handlu ludźmi i skłonić do refleksji nad własnymi postawami i zachowaniami.
Nie można przy tym zapomnieć, że na niebezpieczeństwo handlu ludźmi narażone są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację. Ten proceder to nie tylko wykorzystywanie kobiet do świadczenia usług seksualnych, problem dotyczy wszystkich - mężczyzn i dzieci wykorzystywanych do pracy przymusowej, zmuszanych do żebractwa, kradzieży, wyłudzania świadczeń socjalnych czy handlu narządami. Polska z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar stała się krajem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia.
O zagrożeniach związanych z handlem ludźmi trzeba więc pamiętać nie tylko 18 października. Warto wiedzieć, jak ustrzec się przed takimi przestępstwami i gdzie udać się po właściwą pomoc. W Komendzie Głównej Policji działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem tego procederu koordynuje Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego. Komórka ta obsługuje też specjalną infolinię/telefon zaufania nr 664-974-934 oraz skrzynkę e-mail: [email protected], gdzie można w sposób anonimowy przekazać wszelkie informacje dotyczące procederu handlu ludźmi oraz uzyskać poradę lub wsparcie.
Napisz komentarz
Komentarze