Skuteczne sposoby walki z jesiennym przeziębieniem
Ból gardła, katar, kichanie, zatkany nos — to typowe objawy sezonowych infekcji wywoływanych głównie przez wirusy. Chociaż symptomy przeziębienia zwykle ustępują samoistnie w ciągu tygodnia, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Z tego powodu najlepiej zacząć działać już po zaobserwowaniu pierwszych sygnałów rozwijającej się infekcji. Aby złagodzić objawy przeziębienia, warto:
- intensywnie nawadniać organizm — picie odpowiedniej ilości wody pozwala nawilżyć błony śluzowe, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i poprawia transport komórek odpornościowych.
- zadbać o sen i wypoczynek — sen pobudza siły obronne organizmu i wspiera regenerację. Podczas przeziębienia warto więc poświęcić na wypoczynek więcej czasu niż zwykle.
- sięgnąć po rozgrzewające napary — ciepłe herbatki lub napary ziołowe mogą przynieść ulgę w walce z przeziębieniem i zmobilizować organizm do walki z chorobą. Idealne do picia w czasie przeziębienia będą herbaty/napary z imbirem, lipą, sokiem malinowym czy czarnym bzem.
- regularnie wietrzyć pomieszczenia — suche powietrze sprzyja uszkodzeniom śluzówki i szerzeniu się infekcji. Pamiętaj więc o regularnym wietrzeniu domowych pomieszczeń, a w razie potrzeby użyj nawilżacza powietrza.
- zastosować środki o działaniu miejscowym — przeziębienie zwykle ma łagodny charakter, dlatego na ogół w jego przebiegu nie ma potrzeby stosowania środków o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli jednak dokucza Ci uciążliwy ból gardła, ulgę może przynieść Ci ssanie tabletek nawilżających i osłaniających śluzówkę, płukanie gardła wodą z solą morską lub picie herbaty z miodem.
Jak radzić sobie z infekcjami zatok jesienią?
Towarzyszący przeziębieniu ból zatok często świadczy o rozwijającym się w ich obrębie stanie zapalnym. W przypadku infekcji zatok warto płukać nos wodą morską, co wspomoże oczyszczenie dróg oddechowych, poprawi drożność nosa i ułatwi oddychanie. Pomocne mogą okazać się także tabletki na zatoki (zawierające m.in. ibuprofen, chlorowodorek pseudoefedryny, ambroksol), które łagodzą stan zapalny, ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny i obkurczają śluzówkę nosa. Przy problemach z zatokami sprawdzą się ponadto inhalacje z olejkami eterycznymi.
Jeśli mimo zastosowanych środków objawy infekcji zatok utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.