Ten temat powraca od kilku dekad. lany budowy zbiornika Wielowieś Klasztorna mają kilkadziesiąt lat. Zbiornik o powierzchni 2000 hektarów ma być budowany na terenie powiatu kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Samorząd województwa wielkopolskiego wykupił ponad 1200 hektarów terenu, na co wydano ponad 94 miliony złotych. To nie tylko pola uprawne czy łąki, ale i całe osady. Wiele domów mieszkańcy musieli opuścić dwadzieścia lat temu. Od kilku lat mówi się o tym, że teren ten nie powinien być zalewany pod konwencjonalny zbiornik a powinien powstać tzw. suchy zbiornik. Nowe władze ponownie będą analizować zasadność tej inwestycji. Jest ona wpisana w zaktualizowane dokumenty planistyczne rządu, m.in. w plany gospodarowania wodami i plany zarządzania ryzykiem powodziowym.
- W celu przyszłej realizacji inwestycji obejmującej budowę zbiornika Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie, przed jej rozpoczęciem konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów takich jak: aktualizacja studium wykonalności, wykonanie charakterystyki hydrologicznej rzeki Prosny oraz, z wykorzystaniem ww. dokumentów, opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Etap projektowy zbiornika będzie również uwzględniać doświadczenia i wnioski zdobyte w trakcie tegorocznej powodzi, która spowodowała znaczne straty w południowo-zachodniej części kraju – odpowiada na interpelację posła Andrzeja Grzyba z PSL Przemysław Koperski, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.
Tak mógłby wyglądać zbiornik Wielowieś Klasztorna
Z dalszych informacji przekazanych przez wiceministra wynika, że wielkość terenu przeznaczonego pod zbiornik również nie jest jeszcze przesądzona.
Proces przygotowania inwestycji ostatecznie określi nieruchomości, które są konieczne do zajęcia pod zbiornik. Uzyskanie pozwolenia jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia jakichkolwiek czynności związanych ze zmianą stanu prawno-własnościowego gruntów, wypłaty odszkodowań oraz przystąpienia do prac budowlanych. 2 Realizacja zbiornika Wielowieś Klasztorna wymaga również rozstrzygnięcia wszystkich postępowań dotyczących ustalenia linii brzegu rzeki Prosny i rozgraniczenia gruntów – informuje Koperski.
Jak informuje ministerstwo władze Samorządu Wielkopolskiego wystąpiły z wnioskiem do spółki Wody Polskie i deklaracją nieodpłatnego przekazania wszystkich wykupionych nieruchomości na rzecz budowę zbiornika. Wody Polskie przyjmą takie nieruchomości, ale dopiero po analizie potrzeb i dokumentacji.
Na opuszczonych terenach od wielu lat rządzi się natura
Przemysław Koperski dodaje też, że zbiornik Wielowieś Klasztorna nie będzie budowany z funduszy Krajowego Planu Odbudowy tak jak to planowano wcześniej.
- W trakcie prac nad Krajowym Planem Odbudowy w 2021 r. podjęto decyzję o koncentracji środków w ramach mniejszej liczby „wiązek”, co miało zwiększyć skalę działań w wytypowanych do wsparcia obszarach. Na tej podstawie „wiązka” Ochrona przeciwpowodziowa, duża retencja i rewitalizacja zbiorników, w ramach której możliwe byłoby finansowanie budowy zbiornika Wielowieś-Klasztorna, została usunięta – informuje wiceminister Koperski.
Dodaje też, że KPO obejmuje inwestycje, które muszą być ukończone do połowy 2026 roku, a zbiornik Wielowieś – w najbardziej optymistycznym wariancie- powstanie do 2029 roku. Koperski nie podaje z jakiś środków inwestycja może być finansowana.
Sprawa budowy zbiornika na Prośnie była jednym z tematów omawianych na spotkaniu Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego z przedstawicielami ministerstwa infrastruktury. Wiemy od posłów biorących udział w tym spotkaniu, że nie padły na nim żadne nowe konkrety.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nie żyje kolejne dziecko! Uwaga na tę ŚMIERTELNĄ truciznę
To trzeba wiedzieć o OBWODNICY. Szczegółowe mapy inwestycji
Wystartowała wyprzedaż rocznika 2024 w salonie Toyota Mikołajczak Kalisz
Nastolatek zderzył się z … koniem. Nietypowy wypadek w regionie
Napisz komentarz
Komentarze