Tegoroczne działania miały na celu upowszechnienie wśród dzieci wiedzy na temat niezwykłych świadków historii jakimi są zegary, a także na temat ich twórców, a zarazem opiekunów, którzy z pokolenia na pokolenie zajmowali się zegarmistrzostwem. Projekt skupiał się na przybliżeniu dzieciom pracy zegarmistrza – zawodu, który łączy w sobie precyzję, cierpliwość i pasję. W czasach, gdy klasyczne zegary stają się coraz rzadsze, warto pokazać młodemu pokoleniu nie tylko jak działa zegar, ale również jak skomplikowane i fascynujące są mechanizmy, które kryją jego obudowy. Ponadto uczestnicy dzięki przewodnikowi z Informacji Turystycznej w Kaliszu oraz za sprawą pasjonata i eksperta w dziedzinie zabytkowych zegarów p. Wiesława Giery poznali historię zegarów, które stanowią charakterystyczne elementy krajobrazu miasta Kalisza, a także innych miejscowości w powiecie kaliskim takich jak Chełmce, Opatówek czy Stawiszyn.
W ramach trzech warsztatów edukacyjno - animacyjnych, które odbyły się w kaliskim Ratuszu oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych w Kaliszu udział wzięła 30-osobowa grupa dzieci ze szkół podstawowych z terenu Kalisza oraz powiatu kaliskiego. Zajęcia obejmowały prostą i atrakcyjną prezentację działania zegara, zawodu zegarmistrza oraz ewolucji historii zegarów – od słonecznych po współczesne modele kwarcowe. Po zdobyciu podstawowej wiedzy, animatorzy z Figle Migle poprowadzili warsztaty, na których dzieci samodzielnie wykonywały własne unikalne projekty kolorowych modeli zegarów. Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia i okazją do zaprezentowania swoich prac szerszej publiczności była przygotowana wystawa w dawnym budynku dworca PKP, dziś pełniącym rolę Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku .
Podczas finałowego spotkania podsumowującego projekt „Calisiada 2024” przed uczestnikami i zaproszonymi gośćmi wystąpił p. Łukasz Bernady. Bajarz z Szamotuł, który zaprezentował bajkę pt. „Kawka Glapcia i kaliskie zegary”, specjalnie napisaną na tę okoliczność. Historia kawki Glapci pozwala nie tylko na powrót do odległej przeszłości i historii kaliskich zegarów, ale także pokazuje, jak ważna jest jedna z kluczowych umiejętności, czyli współpraca.
Łukasz Bernady jest już znany sympatykom projektu „Calisiada”, bowiem cztery lata temu spod jego pióra wyszła bajka pt. „Fortepian ze strychu”. Utwór, którym rozpoczęliśmy cykl bajek, przybliżających młodym czytelnikom historię Kalisza – powiedziała Ewa Mąkowska, koordynator projektu „Calisiada 2024”.
Niebawem na półki miejskiej, pedagogicznej, a także gminnych oraz szkolnych bibliotek trafią egzemplarze bajki, która przybliża historię kaliskich zegarów oraz ich twórców.
Podczas snutej opowieści zebrani słuchacze mogli również podziwiać ilustracje do bajki stworzone przez p. Martę Gadzinowską, studentkę UAM WPA w Kaliszu.
Dzięki p. Marcie „Calisiada” zatoczyła koło. Niegdyś uczestniczka 1. edycji projektu, obecnie autorka ilustracji do bajki, którą będziemy prezentować młodym czytelnikom w teatrze kamishibai. Bardzo nas to cieszy- podkreśliła koordynator projektu.
Wręczenia dyplomów oraz nagród za udział w projekcie dokonała Radna Województwa Wielkopolskiego, Pani Marzena Wodzińska w asyście przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia Stacja Inspiracja – Ewy Mąkowskiej oraz Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka” – Mateusza Walczaka oraz Ewy Machelak.
Projekt spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony dzieci, które chętnie angażowały się w zgłębianie wiedzy o zegarmistrzostwie. Młodzi uczestnicy warsztatów animacyjno – edukacyjnych zainteresowali się dziedziną, a zagadnienia związane z zegarmistrzostwem pokazały jak ciekawe i istotne jest podtrzymanie zainteresowania młodego pokolenia takimi tradycyjnymi zawodami.
Projekt „Calisiada 2024” jest dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Napisz komentarz
Komentarze