Linia kolejowa Pleszew- Kalisz- Sieradz będzie ważną częścią tzw. Igreka, który połączy Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. CPK zyskało duże dofinansowanie unijne na rozpoczęcie prac projektowych, które rozpoczynają się od formalnego zbadania wpływu inwestycji na środowisko.
– Konsekwentnie osiągamy kolejne kamienie milowe w ramach realizacji linii KDP „Y”. Oba wnioski o decyzje środowiskowe dla trasy między Sieradzem i Poznaniem złożyliśmy dla prędkości projektowej 350 km/h. Zakładamy możliwość osiągnięcia przejazdu najszybszych pociągów z Warszawy do Poznania w 1 godz. i 38 minut - mówi dr Filip Czernicki, prezes CPK.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem projekt budowy „Y” ma być gotowy pod koniec 2026 roku, a budowa ruszy w 2028.
Dalszy plan prac wygląda następująco:
2027–2028 r. – rozpoczęcie prac na odcinkach Łódź – Wrocław i Sieradz – Poznań,
2032 r. oddanie do eksploatacji trasy Warszawa – CPK – Łódź (jednocześnie z uruchomieniem Lotniska CPK),
do 2035 r. – sukcesywne uruchamianie odcinków: Łódź – Wrocław i Sieradz – Poznań.


Złożony w piątek wniosek o decyzję środowiskową dotyczy konsultowanego wcześniej z mieszkańcami tzw. wariantu W9, jest tam jednak „biała plama”, która obejmuje Kalisz.
Dzisiejszy wniosek o decyzję środowiskową dla odcinka Sieradz – Kalisz – Pleszew nie obejmuje swoim zakresem obwodnicy kolejowej Kalisza. Będzie ona procedowana odrębną decyzją środowiskową. Planowana data jej złożenia wniosku to czwarty kwartał tego roku – informuje CPK.
Obwodnica Kalisza ma sprawić, że najszybsze pociągi ominą miasto, by mieć najlepsze osiągi czasowe dla pasażerów z najdalszych krańców Polski. Mimo „bypassa” CPK przekonuje, że Kalisz wiele zyska na tej inwestycji.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ:

– Kalisz zyskuje na KDP najwięcej spośród miast średniej wielkości. Widać to przez pryzmat przyrostu liczby pasażerów: z obecnych 1 800 do 7 800 pasażerów na dobę. Budowa linii „Y” przybliży Kalisz nie tylko do Łodzi i Warszawy, ale również do stolicy własnego województwa, czyli Poznania, do którego czas przejazdu skróci się z 1,5-2 godz. do 35-50 min. Minimalna oferta zakładana przez nas dla Kalisza to jeden pociąg na godzinę. – mówi Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych.
CPK zapowiada, że kształt i funkcjonalność kolejowej obwodnicy Kalisza będzie konsultowany m.in. z władzami samorządowymi, jednak sam fakt jej budowy – jak wynika ze słów Macieja Laska- jest jego zdaniem przesądzony.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze