Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wniosek nie dotyczy kolejowej obwodnicy Kalisza

„Kalisz zyskuje na KDP najwięcej”. Ważna decyzja ws. szybkiej kolei

Konkret w sprawie budowy Kolei Dużych Prędkości w naszym regionie. Spółka CPK, która jest odpowiedzialna za budowę nowej kolei złożyła do RDOŚ wniosek o decyzję środowiskową dla 74 – kilometrowego odcinka KDP między Sieradzem, Kaliszem a Pleszewem. Znamy najnowsze szczegóły tej inwestycji.
„Kalisz zyskuje na KDP najwięcej”. Ważna decyzja ws. szybkiej kolei

Autor: CPK

Linia kolejowa Pleszew- Kalisz- Sieradz będzie ważną częścią tzw. Igreka, który połączy Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. CPK zyskało duże dofinansowanie unijne na rozpoczęcie prac projektowych, które rozpoczynają się od formalnego zbadania wpływu inwestycji na środowisko. 

– Konsekwentnie osiągamy kolejne kamienie milowe w ramach realizacji linii KDP „Y”. Oba wnioski o decyzje środowiskowe dla trasy między Sieradzem i Poznaniem złożyliśmy dla prędkości projektowej 350 km/h. Zakładamy możliwość osiągnięcia przejazdu najszybszych pociągów z Warszawy do Poznania w 1 godz. i 38 minut  - mówi dr Filip Czernicki, prezes CPK.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem projekt budowy „Y” ma być gotowy pod koniec 2026 roku, a budowa ruszy w 2028. 

 Dalszy plan prac wygląda następująco:
  • 2027–2028 r. – rozpoczęcie prac na odcinkach Łódź – Wrocław i Sieradz – Poznań,
  • 2032 r. oddanie do eksploatacji trasy Warszawa – CPK – Łódź (jednocześnie z uruchomieniem Lotniska CPK),
  • do 2035 r. – sukcesywne uruchamianie odcinków: Łódź – Wrocław i Sieradz – Poznań.

Złożony w piątek wniosek o decyzję środowiskową dotyczy konsultowanego wcześniej z mieszkańcami tzw. wariantu W9, jest tam jednak „biała plama”, która obejmuje Kalisz.

Dzisiejszy wniosek o decyzję środowiskową dla odcinka Sieradz – Kalisz – Pleszew nie obejmuje swoim zakresem obwodnicy kolejowej Kalisza. Będzie ona procedowana odrębną decyzją środowiskową. Planowana data jej złożenia wniosku to czwarty kwartał tego roku – informuje CPK.

Obwodnica Kalisza ma sprawić, że najszybsze pociągi ominą miasto, by mieć najlepsze osiągi czasowe dla pasażerów z najdalszych krańców Polski. Mimo „bypassa” CPK przekonuje, że Kalisz wiele zyska na tej inwestycji.


KLIKNIJ I PRZECZYTAJ:

 
– Kalisz zyskuje na KDP najwięcej spośród miast średniej wielkości. Widać to przez pryzmat przyrostu liczby pasażerów: z obecnych 1 800 do 7 800 pasażerów na dobę. Budowa linii „Y” przybliży Kalisz nie tylko do Łodzi i Warszawy, ale również do stolicy własnego województwa, czyli Poznania, do którego czas przejazdu skróci się z 1,5-2 godz. do 35-50 min. Minimalna oferta zakładana przez nas dla Kalisza to jeden pociąg na godzinę.  – mówi Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych.

CPK zapowiada, że kształt i funkcjonalność kolejowej obwodnicy Kalisza będzie konsultowany m.in. z władzami samorządowymi, jednak sam fakt jej budowy – jak wynika ze słów Macieja Laska- jest jego zdaniem przesądzony.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

As 23.02.2025 09:41
Co niby zyskamy, skoro KDP przetnie miasto, trzeba będzie wyburzać i wywłaszczać, ale przystanku nie będzie?

Kalisz 10.02.2025 10:16
Niestety PO to szkodnik Kalisza. Lasek to kłamca. Posłowie PO z Kalisza to kłamcy. Mieszkańcy Kalisza, trzeba walczyć o to co nam obiecano czyli przystanek kolei w Kaliszu.

Liczny Krytyk 08.02.2025 14:06
Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa. Pogonić tych darmozjadów z PO niech wracają na Ural, z panią pawliczak i olwiecką na czele.

Taaa 08.02.2025 12:07
Kaliskie parlamentarzystki Karolina Pawliczak i Barbara Oliwiecka zagłosowały ZA odrzuceniem projektu ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zdegustowany 09.02.2025 00:53
Za takie delikatnie pisząc "działanie na szkodę" dla Polski i regionu mogłyby się w minionych czasach spodziewać golenia glowy

Michał 09.02.2025 12:36
Bo to ustawa bez sensu, prace nad CPK postępują zgodnie z planem

Piotr 09.02.2025 15:33
Jeśli planem jest jak najbardziej opóźnić budowę, jak najbardziej zaszkodzić projektowi, jak najmniej pieniędzy zostawić w kraju żeby budowały gospodarkę to by się zgadzało, ale nie na to liczą Polacy

Realista 08.02.2025 11:26
Żadnej szybkiej kolei w Kaliszu nie będzie. Bedzie jedynie taka, która omija to miasto, osobnym extra wybudowanym do tego celu - pasem. Miasto, które staje się coraz bardziej zapyziałe i odcięte od rozwijającego się świata; miasteczko uciekających młodych ludzi. ...I politycy nie lokalni i lokalni -robią sobie po prostu zwykłe jaja z Kalisza.

Wit 08.02.2025 11:02
Jakoś tego zysku największego nie widzę, nawet gdy te pociagi 250 będą to i tak więcej zyska taki Sieradz który będzie miał połączenie także z Wrocławiem, chyba że w Sieradzu nie będzie przystanku

Wit 08.02.2025 10:50
Niewątpliwie Kaliszanie zyskają- będą sobie mogli codziennie oglądać jak zasuwa pociąg z prędkością 350 km/h. Oczywiście pod warunkiem, że postawia tory na estakadzie. Wszelkiej maści youtuberzy itp . będą mogli filmiki nagrywać z zasuwajacym przez miasto pociągiem. No ale na poważnie- to po jaka cholere prowadzić te tory przez miasto skoro nie będzie dworca czy przystanku? Najlepiej zrobili by ten bypass od północy Kalisza przez jakies pola, szybciej i taniej. Bo na te pociagi co to niby będą wolniej jeździć ale będą się zatrzymywać na starym dworcu to też bym nie liczył, w ostatecznym rozrachunku będą musiały zniknąć by zrobić miejsce dla tych lepszych, żeby sobie poznaniacy czy warszawiaki szybciej dojechali. Póki co ściemniają ze będą jakieś pociagi szybsze ale wolniejsze żeby trochę emocje uspokoić.

S. 08.02.2025 08:01
Drogowej obwodnicy nie ma i nie będzie, za to będzie kolejowa tak żeby pociągi się nie zatrzymywały w Kaliszu. Faktycznie zysk jak diabli. Robią sobie jawne jaja z Kalisza!

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama