W Kaliszu powstanie Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, która pozwoli uczniom łączyć naukę ogólną z kształceniem muzycznym w jednej placówce. Radni miejscy podjęli uchwałę intencyjną, dając prezydentowi zielone światło do dalszych działań. Jednocześnie zdecydowano o przekształceniu Liceum Sztuk Plastycznych, które od września 2025 roku stanie się samodzielną szkołą.
AF
09.02.2025 10:36
Przypomnijmy, 20 grudnia Prezydent Krystian Kinastowski i dr Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej funkcjonowania w Kaliszu szkół artystycznych oraz kształcenia w specjalności fortepianmistrzostwo.
zdjęcie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Barbara Oliwiecka - Posłanka RP Polska 2050
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj --> KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:
W czwartek, 6 lutego, Rada Miasta Kalisza przyjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie, co pozwoli na dalsze procedowanie projektu. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 20 z 22 radnych obecnych na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
Szkoła o czteroletnim cyklu kształcenia dająca podstawy wykształcenia muzycznego oraz wykształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego stworzy nową ofertę edukacyjną zgodną z oczekiwaniami środowiska. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia nie tylko umożliwi rozwój pasji młodzieży, ale pozwali również zdobyć wykształcenie, będące przepustką na uczelnie artystyczne - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia będzie działać w strukturach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera przy Placu Jana Pawła II. Nowa placówka wchłonie dotychczasowe Technikum Budowy Fortepianów, a jej start planowany jest na 1 września 2025 roku.
W praktyce oznacza to, że uczniowie, którzy do tej pory musieli łączyć naukę w dwóch placówkach – ogólnokształcącej i muzycznej – teraz będą mogli zdobywać wiedzę w jednym miejscu.
– Stworzymy możliwość kształcenia się w zakresie ogólnym, czyli z języka polskiego, matematyki i wszystkich przedmiotów w ramówce liceum oraz w zakresie muzycznym. Skróci to czas nauczania. Często ten II stopień powodował, że młodzież rezygnowała z nauki, bo było trudno pogodzić kształcenie w szkole ogólnodostępnej i w szkole muzycznej. Często rezygnowali z nauki w Kaliszu i wyprowadzali się na czas ukończenia szkoły średniej np. do Poznania – wyjaśnia Ewelina Dudek, naczelniczka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza.
Jednym z ważnych elementów nowej szkoły będzie kontynuacja kaliskich tradycji związanych z Technikum Budowy Fortepianów. W II stopniu uczniowie będą mogli kształcić się w zawodzie muzyka o różnych specjalnościach, w tym fortepianmistrzostwie.
Co z Liceum Sztuk Plastycznych?
Rada Miasta Kalisza podjęła także uchwałę o zamiarze przekształcenia Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza. Od 1 września 2025 roku placówka stanie się samodzielną jednostką, wyodrębnioną ze struktur Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.
Zmieni się również lokalizacja zajęć – nowa siedziba liceum znajdzie się przy ul. Rzemieślniczej 2, jednak lekcje ogólnokształcące nadal będą odbywać się w dotychczasowym budynku przy ul. Rzemieślniczej 6.
– Podjęto uchwałę, która wyodrębnia ze struktur Zespołu Szkół Ponadpodstawowych jedną ze szkół, czyli Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1 września 2025 roku będzie to odrębna placówka z samodzielnym dyrektorem. Nadal będzie funkcjonować w aktualnych budynkach – mówi Ewelina Dudek.
Obie decyzje mają kluczowe znaczenie dla przyszłości artystycznego kształcenia w Kaliszu. Władze miasta liczą, że zmiany te przyciągną nowych uczniów i ułatwią młodym artystom rozwój talentów bez konieczności wyjazdu do innych miast.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
Gość
10.02.2025 00:40
Wypchnęli trzy szkoły z budżetu miasta,TBF zamiera,muzyczna dostanie ten gorący ziemniak. Finansowo wszystko ok dla miasta, reszta to rympał....
Napisz komentarz
Komentarze