Amerykańskie Seattle, Île-de-France, Legnica, Kalisz. Co łączy te miasta i regiony świata? To właśnie w te miejsca na świecie w ostatnich miesiącach trafią autobusy elektryczne polskiej marki Solaris. W miniony piątek zarząd KLA zdecydował, że to Solaris dostarczy Kaliszowi 16 elektrycznych, nowoczesnych autobusów.
Każdy z elektrobusów ma mieść długość do 12 metrów, mają mieć zasięg co najmniej 300 kilometrów na jednym ładowaniu, przy pełnym obciążeniu pojazdów. W takim autobusie pomieścić się ma 60 pasażerów, w tym minimum 25 ludzi ma mieć miejsce siedzące.
Do sprawnego włączenia w tabor KLA „elektryków” potrzebna będzie cała infrastruktura, która zapewni im funkcjonowanie. Dlatego przetarg dotyczył też zakupu ładowarek stacjonarnych i mobilnych, utworzenia stanowisk do ładowania. Pierwsze 6 autobusów wraz z ładowarkami mają być dostarczone do spółki najpóźniej do końca marca 2026 roku, a pozostałe do końca maja 2026. Pod koniec ubr. kaliski przewoźnik otworzył kopertę z ofertą w ramach ogłoszonego przetargu. Zgłosił się tylko Solaris. Proces oficjalnego wyboru wydłużyło zaskarżenie procedury przetargowej przez innego producenta, ale oskarżenia te zostały oddalone przez Krajową Izbę Odwoławczą. Kaliski przewoźnik mógł więc oficjalnie ogłosić:
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego-sektorowego (…) została wybrana oferta złożona przez Wykonawcę: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Bolechowo-Osiedle, 62-005 Owińska, Ul. Obornicka 46 – informuje KLA.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
A kontrakt na dostawę autobusów dla Kalisza i koniecznej infrastruktury towarzyszącej opiewa na ponad 44 miliony złotych (netto).
Tabor należy wymieniać, by zwiększać komfort pasażerów i jakość świadczonych usług przez spółkę. Z racji tego, że dofinansowane są pojazdy elektryczne, to dodatkowo wpływamy na jakość powietrza w mieście. To duża inwestycja, nie do przeprowadzenia przez samorząd bez zewnętrznego finansowania – ocenia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
To kolejna duża dotacja z NFOŚ dla Kalisza. Miasto dostało 14,5 mln zł na dokonanie geotermalnego odwiertu badawczego, który ma zainicjować powstanie Geotermii Kaliskiej i korzystanie z wody geotermalnej jako ekologicznego i taniego źródła energii cieplnej.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze