W skali całego województwa wielkopolskiego porównując dane z okresu 2021- 2024 przeżywalność zakładanych firm w tym okresie wynosi 85 procent. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę fakt, że właśnie w tym czasie przedsiębiorcy musieli borykać się z covidowym lockdownem, wzrostem cen energii, zawirowaniami na rynku spowodowanymi wojną na Ukrainie.
Ale pod tym względem mapa Wielkopolski nie jest jednolita, są spore różnice w poszczególnych powiatach.
- Przyglądając się przeżywalności firm z perspektywy poszczególnych części województwa największy udział zlikwidowanych firm zarejestrowanych w 2021 roku wystąpił w powiatach: średzkim, wągrowieckim oraz obornickim. W tych powiatach w ciągu 3 lat zlikwidowana została co piąta firma, która powstała w 2021 roku – informuje Wojewódzki Urząd Pracy.
Najwyższą przeżywalność firm w tym okresie odnotowano w Poznaniu i powiecie poznańskim. Tam tylko 10 procent działalności gospodarczych nie przetrwało trzyletniej próby czasu.
W południowej Wielkopolsce najlepiej wypada powiat ostrzeszowski: niespełna 12% zamkniętych JDG, Kalisz 14 proc. zamknięć, ostrowski 16%, jarociński 15%, pleszewski 14%, turecki 16%. W Koninie aż 18 procent firm zamknęło się w okresie krótszym niż trzy lata od otwarcia działalności.
Według danych REGON wpośród wszystkich nowopowstałych firm w 2021 roku najczęściej likwidowane były podmioty finansowe i ubezpieczeniowe, firmy związane z handlem hurtowym i detalicznym oraz z branży gastronomiczno-turystycznej- informuje WUP Poznań.
A najdłużej na rynku utrzymywały się firmy z sektora wytwarzania i zaopatrywania w energię oraz te od obsługi rynku nieruchomości.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze