Reklama
poniedziałek, 31 marca 2025 03:16
Reklama
Reklama
Reklama

Młodzi w mniejszości wśród tych, którzy chcą kupić mieszkanie

Kim są osoby, które planują kupić mieszkanie w 2025 r.? Okazuje się, że najwyższy odsetek stanowią nie osoby młode ani małżeństwa z dziećmi. Więc kto?

„To my. Kupujący 2025” – to  tytuł raportu, który przygotowały Nieruchomosci-online.pl. Co z niego wynika? Że osoby poniżej 35 roku życia to zaledwie jedna czwarta tych, którzy planują kupić w tym roku mieszkanie lub dom.

W ocenie Rafała Bieńkowskiego z Nieruchomosci-online.pl ta sytuacja nie dziwi. Z kilku powodów.

– Wysokie ceny, drogie kredyty i rosnące koszty życia sprawiają, że młode pokolenie jest na gorszej pozycji niż starsze, które nierzadko posiada już nieruchomość, ma też za sobą etap wychowywania dzieci – komentuje. 

I dodaje: – Nieprzypadkowo najwyższy odsetek osób planujących zakup nieruchomości stanowią osoby w wieku 55 plus. Jest to 31 proc. To nawet nieco większa grupa niż 35-44 lata (28 proc.). Nie zapominajmy też, że kolejne 16 proc. to reprezentanci dojrzałej grupy wiekowej 45-54 – wylicza.

Polska wschodnia ostrożna z zakupami   

Największy odsetek osób planujących zakup mieszkania lub domu mieszka w województwach mazowieckim (20 proc.) i małopolskim (12 proc.). 

W przypadku tego pierwszego regionu statystykę „nabijają” głównie mieszkańcy Warszawy, którzy odpowiadają aż za 14 ze wspomnianych 20 proc. kupujących. Mieszkańcy powiatów okalających stolicę znacznie rzadziej decydują się teraz na zakup nieruchomości.    

Na przeciwległym biegunie znalazło się województwo opolskie i województwa z tzw. Polski Wschodniej: podlaskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie. Tam odsetek osób planujących zakup mieszkania lub domu wynosi 2 proc. 

Rodzina nie dla każdego jest ważna  

Osoby w związkach małżeńskich stanowią 51 proc. osób planujących kupić w tym roku mieszkanie lub dom. Drugą najliczniejszą grupą są osoby żyjące w związkach nieformalnych – 18 proc. 

Na dalszych miejscach mamy singli (12 proc.), osoby w związkach nieformalnych mieszkające osobno (6 proc.), rozwiedzione (5 proc.), w separacji (4 proc.) oraz wdowców i wdowy (1 proc.).  

– Niewysoki odsetek małżeństw wśród kupujących staje się nieco bardziej zrozumiały, kiedy popatrzymy na to, co o małżeństwie myślą uczestnicy rynku nieruchomości. Otóż ponad jedna trzecia ankietowanych jest zdania, że instytucja małżeństwa jest przestarzała. A dla jednej piątej od rodziny ważniejsi są przyjaciele – mówi Rafał Bieńkowski.  

Jak wynika z danych Inquiry/YouGov zebranych dla Nieruchomosci-online.pl, w gronie planujących zakup nieruchomości w 2025 r. nieznacznie przeważają osoby mieszkające bez dzieci – jest to 53 proc. ankietowanych (składają się na to zarówno osoby, które mają już dorosłe dzieci poza domem, jak i osoby bezdzietne).

Z dziećmi mieszka więc 47 proc. kupujących. Co ważne, w zdecydowanej większości są to rodziny z dziećmi w wieku 7 plus. Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby domowników, co naturalnie bywa jednym z głównych powodów zmiany nieruchomości.  

Większość z nas uważa zwierzę za członka rodziny    

Szacuje się, że mniej więcej połowa Polaków mieszka pod jednym dachem ze zwierzęciem. Obecność pupila jest więc jednym z czynników, który także wpływa na sposób poszukiwania nieruchomości.

– Potwierdzeniem tego jest m.in. to, że „zwierzęta” to jedno z najczęściej wpisywanych słów kluczowych w polu tekstowym naszej wyszukiwarki przez użytkowników poszukujących mieszkania do wynajęcia. To słowo wpisywane jest częściej niż frazy dotyczące np. umeblowania czy remontu – podkreśla Rafał Bieńkowski.

Osoby planujące w 2025 r. zakup nieruchomości najczęściej opiekują się psami – z tymi zwierzętami mieszka 46 proc. ankietowanych. Nieco mniej kupujących – 38 proc. – ma koty.

67 proc. ankietowanych uważa zwierzę za członka rodziny. 63 proc. zabiera też swoje zwierzę wszędzie, gdzie tylko może.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Dzwoniąc pod 986 wczoraj 29,marca o bezdomnych którzy sobie zrobili domek przy strychu na drewnianym poddaszu ,czekałem 25 minut po czym zadzwoniłem ponownie i zapytałem czy ktoś w końcu przyjedzie otrzymałem odpowiedź "Proszę pana ,mamy tyle zgłoszeń i działamy według kolejności zgłoszeń, proszę czekac" Pytanie? Policja nie ma czasu i czeka się na nią, straż kiepska to samo, więc co lepiej wspierać i rozwijać? Bo strażnicy to nygusy którzy zajmują się wlepianiem mandatów pijaczkom które w dużej mierze są bezpodstawne ,łapią tylko głupich którzy nie mają o prawie,a policji jest zbyt mało bo w niedzielę Dzwoniąc o pomoc to można się nie doczekać pomocy. Tragedia jest, kto pamięta lata 90 gdzie były patrole piesze na każdym kroku.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 20:40Źródło komentarza: Szarpanina w centrum miasta. „Udało się opanować sytuację”Autor komentarza: funkcjuszTreść komentarza: gratuluję znajomychData dodania komentarza: 30.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Rodzinny dramat. Funkcjonariusz zabił teściową i 5-letnią córeczkęAutor komentarza: efkaTreść komentarza: Już dawno mówię ---co ten pomnik jeszcze robi w najstarszym parku w Polsce ???---ta GWIAZDA CZERWONA , DAWNO POWINNA ZNIKNĄĆ , RAZM Z POMNIKIEM !!! --- ruskie , w Kaliszu chcieli zastrzelić moją mamę --miała 13 lat --ciotka uklękła i się przed nimi modliła , by ją ocalić > --groby pochowanych tam poległych --ekshumować i przenieść na cmentarz żołnierzy .Data dodania komentarza: 30.03.2025, 17:13Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temuAutor komentarza: ???Treść komentarza: Były ale tego samego dnia ukradli ;)Data dodania komentarza: 30.03.2025, 17:06Źródło komentarza: Szarpanina w centrum miasta. „Udało się opanować sytuację”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama