Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lekarze od drzew ZDJĘCIA

Wspinają się na drzewa zawodowo. Pracują na wysokości nawet 50 metrów nad ziemią. Arboryści z naszego regionu: Leszek Kwiasowski  i Tomasz Franikowski zajmują się pielęgnacją najwyższych i najstarszych drzew w całej Polsce, a dzięki swoim umiejętnością plasują się wśród najlepszych w tym fachu; po zdobyciu czołowych miejsca w Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Drzewnej, Tomasz Franikowski przywiózł z mistrzostw Europy we Włoszech aż dwa złote medale.   
Lekarze od drzew ZDJĘCIA

Arboryści z naszego regionu to niewielka grupa osób. W Polsce profesjonalnie pielęgnacją drzew zajmuje się niewiele ponad 100 fachowców. - Zajmujemy się pielęgnacją drzew i technikami alpinistycznymi. W naszym kraju to się dopiero rozwija od kilku lat, małymi kroczkami, ale jest coraz więcej osób bardzo dobrze wykwalifikowanych, które potrafią odpowiednio zaopiekować się drzewostanem – mówi Leszek Kwiasowski, arborysta.  

A opieka nad drzewem to nie tylko usuwanie suchych konarów dla bezpieczeństwa ludzi. O drzewo trzeba zadbać od korzenia po sam szczyt, bo dla arborystów jego usunięcie to ostateczność. - Trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest system korzeniowy, przeprowadzić badania specjalistycznym sprzętem, urządzeniami, które prześwietlą pień drzewa, aby sprawdzić, jakie mamy ubytki, co należy z drzewem robić, jakie grzyby znajdują się na drzewie, czy to drzewo niszczą czy nie – tłumaczy Leszek Kwiasowski.

Takich fachowców jest w Polsce zaledwie stu

Leszek Kwiasowski i Tomasz Franikowski podejmują się leczenia drzew w całej Polsce. Jak twierdzą największym wyzwaniem zawsze są pomniki przyrody. – Takich drzew robimy najwięcej. Np. w Parku Miejskim w Kaliszu jest ich dużo i pewnie również nimi niedługo się zajmiemy. Dla nas najważniejsze są miejsca, w jakich znajdują się te drzewa. Dla nas to jest wyzwanie i przyjemność, bo to jest praca połączona z przyjemnością – kwituje Kwiasowski.

Parkowe drzewa mają wysokość około 30 metrów. Na najwyższe arboryści z naszego regionu wspinali się podczas zbioru szyszek na 50-metrowym iglaku. Nic więc dziwnego, że z powodzeniem potrafią konkurować z najlepszymi na kontynencie. Dwa tygodnie temu  na Mistrzostwach Europy we Wspinaczce Drzewnej w Monza (Włochy) Tomasz Franikowski zdobył dwa złote medale. Footlock, zyli jak najszybsze wejście po linie na wysokość 15 metrów za pomocą określonej techniki to jedna z 5 konkurencji i jedna z jego ulubionych. - Footlock to jedna z konkurencji eliminacyjnych. Żeby wygrać całe zawody trzeba dostać się do finału i dobrze wypaść w 5 różnych konkurencjach, które w mniejszy lub większy sposób przypominają naszą codzienną pracę. Począwszy od poruszania się, zdobywania określonych miejsc na drzewie, a skończywszy na konkurencji zwanej ratownictwem – opowiada Tomasz Franikowski, arborysta.

Arboryści pracują nawet 50 metrów nad ziemią

Zwycięstwo w przyszłorocznych zawodach europejskich jest w zasięgu ręki zarówno Tomasza Franikowskiego, jak i Leszka Kwiasowskiego, który w Mistrzostwach Polski w Wspinaczce Drzewnej zajął 3. miejsce.

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A co wyrabiają takie chłystki z rejestracjami PKA, POS, ESI w starych wyjących taradajach? Nie raz jadę ulicą Asnyka, albo Ostrowską 40 km/h bo samochody tyłem wyjeżdżają tamtędy z parkingu, a i ludzie lubią tam przechodzić niekoniecznie na pasach, a tu w lusterku siedzi mi na zderzaku chłystek z fryzurą na wyspę, wciskając się do wyprzedzania i jeszcze coś mamrocząc - bo widać jak jadaczka chodzi, a przecież u nich przez wieś tak się jeździ...Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:37Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: EkonomTreść komentarza: Praw ekonomii nie da się oszukać podobnie jak praw grawitacji. Więcej wolnego musi w perspektywie oznaczać stosowną redukcje zatrudnienia oraz dodatkową intensyfikację akordu, Czy to jest w interesie zatrudnionych? Lepszym i uczciwszym rozwiązaniem są dodatkowe cykliczne wolne godziny pracy czy dni pracy. Socjalizm na siłę raczej to nic dobrego. Hm...Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: Szary PracownikTreść komentarza: 🤔 .....może by tak lewaki ( i reszta miłośników koryta z wiejskiej)jednak pomyśleli o zmniejszeniu wszystkich złodziejskich podatków,składek itp. które są nam wszystkim zabierane z naszych wypłaty??????? Pracownik by się cieszył bo więcej by otrzymywał na rękę , pracodawca by się cieszył bo mniej by go kosztował pracownik, więcej by było konsumpcji, gospodarka by się napędzała...... 🤔🤔🤔 przepraszam mój błąd to jednak nie jest dobry pomysł bo biedni politycy by musieli więcej pracować jak tu nas okraść z naszych pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 22:37Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: HermenegildaTreść komentarza: Trzeba mieć dużego pecha żeby zrobić sobie krzywdę jadąc z dopuszczalną prędkością i walnąć w drzewo. No ale trudno. JUTRO PISZĘ PETYCJĘ o zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w miejscu gdzie rosną drzewa przy drodze. Mam nadzieję że znowu przychylą się do mojejgo wniosku pozytywnie tak jak do wniosku o zmianę pierwszeństwa na sukienniczej i Kazimierzowskiej. :)Data dodania komentarza: 28.04.2025, 21:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama