Aglomeracja Kalisko – Ostrowska, która oprócz głównym miast skupia gminy ościenne oraz gminę Gołuchów w powiecie pleszewskim, powstała w 2008 roku. Współpraca istniała jednak dużo wcześniej. Jej sformalizowanie pozwoliło na wytyczenie obszarów funkcjonowania, ale przede wszystkim przygotowanie planu wykorzystania 300 milionów złotych w ramach Zintegrowanego Inwestycji Terytorialnych, które pojawiły się w obecnej perspektywie unijnej. - Przede wszystkim mówię tu o termomodernizacji, o ograniczaniu niskiej emisji w postaci rozwiązań komunikacyjnych i rozwoju ścieżek rowerowych – wyjaśnia Monika Otrębska – Juszczak z Biura Obsługi Inwestora Partnera Społecznego Urzędu Miasta w Kaliszu. – To także kształcenie zawodowe, bo to jest siłą aglomeracji w kontekście rozwoju gospodarczego.
„Działając razem osiągniemy więcej” – to dotychczasowe hasło współpracy, które nadal ma przyświecać Stowarzyszeniu AKO. Samorządowcy podkreślają, że skupiając się tylko na granicach administracyjnych własnego miasta czy gminy, nie ma możliwości rozwoju. Jednak pracując razem i mając jako argument ponad 300 tysięcy mieszkańców i ich potrzeby oraz potencjał, perspektywy sukcesu na wielu płaszczyznach znacznie się zwiększają. Przykładów jest wiele. Jednym z nich są starania o budowę rozbudowę dróg krajowych. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że możemy walczyć wspólnie o drogę numer 11, o drogę numer 12 i jeszcze o łącznik na drodze 25 między naszymi miastami, wtedy mamy obraz tej współpracy i możemy mówić o rozwoju całego regionu – podaje jeden z przykładów Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.
Tym bardziej, że transport dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej to jeden z priorytetów w ramach ZIT-ów. Samorządy chcą zrównoważonej komunikacja, czyli takiej, w której mieszkańcy wybierają autobusy i rowery w przestrzeni miejskiej, a do dalszych podróży kolej. Jednak do tego potrzeba czasu i odpowiedniej oferty. - Poprzez zwiększenie jakości transportu publicznego czy zwiększenie częstotliwości połączeń. Z drugiej strony samorządy muszą ograniczyć możliwość korzystania z samochodów indywidualnych w każdych warunkach i wszędzie, co oznacza, że ścisłe centra powinny wrócić do swej dawnej roli turystycznej i wypoczynkowej. Jednak trzeba też pamiętać, że to ograniczenie transportu indywidualnego nie może być całkowite i mieszkańcy potrzebują parkingów, z których w szybki sposób dotrą do serca miasta - tłumaczy koncepcję rozwoju zrównoważonego transportu dla AKO doktor Marcin Pawęska, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Musi temu towarzyszyć zmniejszenie opłat za przejazdy komunikacją miejską czy rozbudowa sieci ścieżek rowerowych. To natomiast wiąże się z szeroko pojętą rewitalizacją, która dla miast w aglomeracji oznacza nie tylko odnowienie budynków czy ulic, ale przede wszystkim zmniejszenie odpływu mieszkańców na obrzeża czy nawet poza granice administracyjne. Zatrzymanie degradacji ścisłego centrum Kalisza czy Ostrowa Wielkopolskiego może okazać się największym wyzwaniem na najbliższe lata, które dodatkowo pochłonie ogromne sumy pieniędzy. - Trzeba zahamować proces ucieczki ze śródmieścia, które staje się mało atrakcyjne do życia. To przestrzeń publiczna, która by przyciągnąć, ale i zachęcić do pozostania musi mieć ciekawą ofertę wydarzeń np. kulturalnych, które by powodowały, że mieszkańcy chcą być blisko tych atrakcji – mówi Marcin Ługawiak ze spółki Lider Projekt, która zajmuje się rewitalizacją w ramach nowego finansowania unijnego. – Śródmieścia pustoszeją także z powodu pogłębiających się różnic społecznych. W centrach miast zazwyczaj mieszkają osoby z wieloma problemami społecznymi, biedniejsze, długotrwale bezrobotne. Nie każdy chce mieszkać w takim otoczeniu. To także kwestia wyglądu otoczenia.
Aglomeracja Kalisko – Ostrowska wchodzi w nowy etap współpracy i rozwoju. Kilka tygodni temu samorządy podpisały umowę o powołaniu stowarzyszenia. Dzięki tej formalnej zmianie możliwe będzie funkcjonowanie w ramach nowego finansowania unijnego czyli ZIT-ów, o czym samorządowcy rozmawiali we wtorek w czasie spotkania podsumowującego dotychczasową współpracę.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze