Laureatem konkursu można zostać tylko raz. Do tej pory, przez piętnaście lat istnienia konkursu, statuetka Siewcy trafiła już do 136 rolników. - Celem konkursu jest promowanie wielkopolskiego rolnictwa, ale także nagradzanie tych, którzy dbają o jego wysoki poziom i rozwijają soje gospodarstwa – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - To najbardziej profesjonalny konkurs tego typu w Polsce – dodał Krzysztof Nosal, starosta kaliski i członek kapituły. – Konkurs pozwala tez na kształtowanie polityki rolnej kraju. Pokazuje potrzeby, ale też kierunki, którymi podążają rolnicy.
Do tegorocznej edycji zgłoszono 63 gospodarstwa. Dwa, ze względów formalnych, zostały zdyskwalifikowane. Członkowie kapituły konkursowej, którzy podzieleni są na kilka dwuosobowych zespołów, zaczęli właśnie ich wizytacje. - Gospodarstwa są o różnym profilu – mówi profesor Grzegorz Skrzypczak, przewodniczący kapituły konkursowej. – Typowe jak produkcja roślinna czy zwierzęca a tutaj zarówna produkcja mleka i bydła jak i trzody chlewnej, ale także drobiarstwo, szkółkarstwo, sadownictwo, ogrodnictwo, uprawy pod szkłem.
Jurorzy spośród zgłoszonych gospodarstw nominują 20. Te ponownie zostaną odwiedzone, przez inny niż latem zespół, na przełomie września i października.
- Każda z wizytujących par posiada odpowiednią dokumentację z kryteriami oceny i na ich podstawie wystawiane są noty – wyjaśnia poseł Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Oceniamy skalę produkcji, efekty ekonomiczne, racjonalne wyposażenie tych gospodarstw w urządzenia, oceniamy także nowoczesność produkcji, interesuje nas ochrona środowiska, siedlisko czyli warunki życia i estetykę. Zwracamy też uwagę na umiejętność korzystania ze środków pomocowych, programów rozwoju rolnictwa czy obsługi bankowej.
Z 20 nominowanych wybieranych jest 10 laureatów. W konkursie rolnik może maksymalnie uczestniczyć trzy razy. Chyba, że otrzyma statuetkę Siewcy, która poszczególnym osobom przyznawana jest tylko raz. Laureatów poznamy w marcu. Wśród zgłoszonych do tegorocznej edycji są cztery gospodarstwa z powiatu kaliskiego:
- Marek Lipnik, gospodarstwo o charakterze roślinnym i zwierzęcym – Russów
- Barbara i Ryszard Kasperkiewicz, trzoda chlewna i gospodarstwo roślinne – Nowa Kakawa
- Emilia i Jacek Grzelak, gospodarstwo roślinne – Skarszew
- Bogusława i Bogumił Jankowscy, bydło mleczne i opasowe – Niemiecka Wieś
Gospodarstwa, które wygrywają konkurs wchodzą w sieć gospodarstw demonstracyjnych województwa wielkopolskiego. W nich odbywają się np. praktyki uczniów szkół rolniczych i Uniwersytetu Rolniczego. Mają one także szansę na współpracę międzynarodową.
Napisz komentarz
Komentarze