Popularne Białe Soboty funkcjonujące w Kaliszu przez 10 lat odeszły już w zapomnienie. Nowy samorząd w ich miejsce planował organizację również otwartych imprez, ale z dużym naciskiem na edukację zdrowotną. Pierwsza tego typu impreza odbędzie się już w tę niedzielę na Głównym Rynku. I jak zapowiada miasto pojawi się na niej możliwość wykonania popularnych badań, bo opowiedzieli się za nimi w ankietach sami mieszkańcy. - Będzie można sobie zmierzyć i poziom cholesterolu i glukozy, zrobić zdjęcie płuc czy zbadać osteoporozę – mówi Piotr Lisowski, lekarz, radny „Wspólnego Kalisza”.
Kaliszanie będą mogli skorzystać z konsultacji: logopedy, dietetyka czy terapeuty uzależnień. - Ten festyn odbywa się pod takim hasłem „Od juniora do seniora”. I młodzież i dzieci i osoby starsze znajdą coś dla siebie. Będzie nauka pierwszej pomocy, nauka nordic walking, a nawet porady dla grzybiarzy – dodaje Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. Akcja „Zdrowy Kalisz” rozpocznie się o 10 i zakończy o 16:00.
Wdrażanie miejskich programów profilaktycznych nadal jest w toku. Wiadomo, że funkcjonują na razie trzy: w zakresie medycyny sportowej dla dzieci i młodzieży, wczesnego wykrywania chorób piersi u kobiet oraz wczesnego wykrywania chorób płuc u kobiet i mężczyzn. Urzędnicy pracują jeszcze nad wprowadzaniem kolejnych: chodzi o szczepienia przeciwko pneumokokom, szczepienia przeciwko wirusowi, który powoduje raka szyjki macicy, program dotyczący wirusowego zapalenia wątroby typu C i badania wad postawy u dzieci. Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, który wybrali kaliszanie w ramach Funduszu Obywatelskiego stoi pod znakiem zapytania. Podana w propozycji metoda oznaczenia antygenu CA poprzez badanie krwi została odrzucona przez Agencję Oceny Technologii Medycznej. -Ta metoda została zakwestionowana jako metoda, która nie służy do profilaktyki raka jelita grubego. Zalecono nam w tej opinii posłużenie się innymi metodami, chodzi gównie o metodę kolonoskopową – wyjaśnia Piotr Lisowski.
Program zostanie wprowadzony prawdopodobnie z metodą tzw. wirtualnej kolonoskopii. Kiedy będzie można skorzystać z tych badań, tego na razie nie wiadomo.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze