Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta, z dniem 25 sierpnia zmienił się skład Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z funkcji członka Komisji odwołana została Ewelina Zawierzyńska, która jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Spraw Społecznych i Mieszkaniowych, zrezygnowała sama. W jej miejsce prezydent powołał Martę Nielabę. - Oczywiście potwierdzam, że wymieniona w zarządzeniu Marta Nielaba jest moją narzeczoną. Oprócz tego, a w zasadzie przede wszystkim jest studentką czwartego roku psychologii klinicznej z ukierunkowaniem na specjalizację w terapii uzależnień – potwierdził nam dziś Martin Zmuda, radny Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Kalisza.
Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w skład gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych „wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Są to pracownicy lecznictwa odwykowego, oświaty, sądownictwa, policji, radni, przedstawiciele środowisk trzeźwościowych czyli osoby o różnych uzupełniających się kompetencjach”.
Martin Zmuda zaręczył się z Martą Nielabą kilka tygodni temu.
Każdy członek otrzymuje za jedno posiedzenie 125 złotych. Zapotrzebowanie na członków Komisji Alkoholowej nie jest nigdzie ogłaszane. Przyjęcie nowego członka odbywa się zawsze poprzez zarządzenie prezydenta miasta.
Do zadań Komisji Alkoholowej należy m.in. współpraca z Wydziałem Spraw Społecznych i Mieszkaniowych przy konstruowaniu projektu Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, opiniowanie działań w zakresie profilaktyki uzależnień i szkoleń, opiniowanie decyzji o wydaniu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu z uchwałą Rady Miejskiej Kalisza określającą zasady usytuowania w Kaliszu miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego czy przeprowadzanie rozmowy motywacyjno – interwencyjne z osobami mającymi problem alkoholowy oraz członkami ich rodzin.
Agnieszka Gierz, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze