Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 17:12
Reklama
Reklama
Reklama

Rusza chopinowski festiwal

W czwartek, 17 września rusza XXXIV Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni”. Przed publicznością zaprezentują się wirtuozi z Polski, Gruzji, Chin i Hiszpanii.  
Rusza chopinowski festiwal

Podobnie jak w poprzednich latach, również na 34. Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” organizatorzy utrzymują ideę artystycznej rezydencji. W tym roku Artystą-Rezydentem będzie pianista Rafał Łuszczewski. Wystąpi on już podczas koncertu inauguracyjnego i z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza wykona, nie prezentowany dotąd na Festiwalu,  „Koncert fortepianowy” Aleksandra Skriabina - kompozytora pozostającego (zwłaszcza w początkowym okresie) pod silnym wpływem twórczości Chopina. 100-lecie urodzin Skriabina stwarza właściwą okoliczność, by konfrontować ponadczasowy styl i takież osiągnięcia Autora Mazurków z jego wybitnymi kontynuatorami, a do takich należy tenże kompozytor i pianista rosyjski. Zatem, również podczas finałowego recitalu Rafała Łuszczewskiego (w niedzielę 20 września) usłyszymy „III Sonatę fortepianową” Skriabina w kontekście kilku utworów Chopina. W drugiej części swego recitalu Rafał Łuszczewski wykonana utwory kompozytorów z kręgu iberoamerykańskiego, a ponadto słynną „Błękitna rapsodia” George’a Gershwina.

W pełniejszym programie niż podczas ubiegłorocznego festiwalu zaprezentuje się Włodek Pawlik - laureat legendarnej Grammy Award. Wystąpi w trio z kontrabasistą Pawłem Pańtą i perkusistą Cezarym Konradem. Program zatytułowany: „Paderewski – jazz – inspiracje” łączy klasykę i jazz, a jednym z impulsów jego powstania była przypadająca w tym roku 155. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. By dialog między klasyką i jazzem mógł być pełniejszy, obok Tria Włodka Pawlika wystąpi pianistka Jolanta Pawlik (prywatnie jego żona) oraz utalentowana nasza młoda śpiewaczka – mezzosopran Elwira Janasik, prezentując w wersji oryginalnej, wybrane pieśni Paderewskiego.

Cieszymy się, że zaproszenie do Antonina przyjęła znakomita nasza sopranistka Iwona Sobotka, która przyjedzie z Barcelony, gdzie mieszka i wystąpi z towarzyszącym jej pianistą Michałem Francuzem. Podczas tego recitalu będziemy mogli poznać i podziwiać, w tak znakomitym wykonaniu i w bardzo ciekawym wyborze, polską lirykę wokalną (Chopin, Perkowski, Karłowicz) oraz urodziwie piękne, a nieczęsto u nas wykonywane pieśni kompozytorów z Argentyny i Hiszpanii.

Eka Bokuchava przejedzie do Antonina z Tbilisi, gdzie studiuje w konserwatorium. W roku 2014 na III Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu została laureatką II nagrody i w ślad za tym otrzymała zaproszenie na Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.


W programie koncertu kameralnego z udziałem trojga naszych młodych instrumentalistów: skrzypaczki Marty Kowalczyk, wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz i pianisty Łukasza Chrzęszczyka (młodych, ale już utytułowanych licznymi nagrodami na konkursach) znalazła się „Sonata fortepianowa g-moll” Chopina oraz „Trio fortepianowe” Ravela. Wykonanie „obowiązkowej” pozycji jaką jest Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina,  tym razem organizatorzy powierzają Magdalenie Bojanowicz i Łukaszowi Chrzęszczykowi.

Rok 2015 jest również rokiem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Niemalże  w przeddzień tego Konkursu (rozpoczyna się 3 października) usłyszymy Łukasza Byrdy – Wielkopolanina, obecnie studiującego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, który po pomyślnym przejściu eliminacji, został przyjęty do udziału w XVII Konkursie Chopinowskim. Podczas inauguracji zagra z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza „II Koncert fortepianowy f-moll” op. 21 Chopina.

Tak jak zawsze, festiwale antonińskie stwarzają okazję usłyszenia wspaniałych dzieł naszego Największego Kompozytora i ich znakomitych interpretatorów, co w połączeniu z magią miejsca, również poezją (program specjalny „Chopin w aksamicie nocy”), a także piękną i bogatą, bo przecież 33-letnią tradycją Festiwalu, pozwoli nam wszystkim przeżyć niezapomniane chwile.

Jan Popis, fot. organizator

 

PROGRAM RAMOWY



Ostrów Wielkopolski, Ostrowskie Centrum Kultury, czwartek, 17 września 2015, 19.oo

Inauguracyjny koncert symfoniczny

ŁUKASZ BYRDY uczestnik XVII Konkursu Chopinowskiego’2015 – pianista

RAFAŁ ŁUSZCZEWSKI – pianista

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. ŁUKASZA  BOROWICZA

W programie:   

Józef Elsner – Dwa Polonezy na wielka orkiestrę na temat uwertury do opery

                Ludziska Rodolphw’a Kreutzera i marsza z opery Woziwoda Luigiego

                Cherubiniego

Fryderyk Chopin              – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (Byrdy)

Jean Sibelius                     – Poemat symfoniczny Finlandia op. 26

Aleksander Skriabin       – Koncert fortepianowy fis-moll op. 20 (Łuszczewski)

Słowo o muzyce:  Jan Popis i Łukasz Borowicz

Antonin, plac przed Pałacem Myśliwskim w Antoninie, piątek, 18 września 2015,

 18.oo

Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina

JERZY ROGALSKI - recytacje

Prowadzenie: Krystyna Pietranek-Kulis

                                                                             

 18. 3o

Recital chopinowski

EKA BOKUCHAVA – fortepian (Gruzja)

W programie:

Fryderyk Chopin              – I Scherzo h-moll op. 20, Nokturn H-dur op. 9 nr 3,

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Ferenc Liszt                       – Sonata h-moll

Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis

20. 3o

Paderewski – jazz – inspiracje

WŁODEK PAWLIK – fortepian

PAWEŁ PAŃTA – kontrabas

CEZARY KONRAD – perkusja

 

ELWIRA JANASIK – mezzosopran

JOLANTA PAWLIK – fortepian

 

W programie:

Paderewski – jazz – inspiracje

 

Słowo o muzyce: Jan Popis

Antonin, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, sobota, 19 września 2014,

17.oo

Recital wokalny

IWONA SOBOTKA – sopran

MICHAŁ FRANCUZ – fortepian

W programie:

                               Pieśni Fryderyka Chopina, Piotra Perkowskiego, Mieczysława Karłowicza,

                               Carlosa Guastavino (Argentyna), Fernando Obradorsa (Hiszpania),

Xaviera Montsalvatge (Hiszpania)

Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis

 22.oo

Koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy”

Występują:

Pianiści: Rafał Łuszczewski, Eka Bokuchava, Łukasz Chrzęszczyk, Michał Francuz; Iwona Sobotka – sopran, Marta Kowalczyk – skrzypaczka, Magdalena Bojanowicz – wiolonczelistka, uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie’2015; Jerzy Rogalski - aktor

W programie:

Chopin i  poezja polska (Norwid, Oppman, Twardowski)

Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis i Jan Popis

Antonin, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, niedziela, 20 września 2015, 17.oo

Koncert kameralny

MARTA KOWALCZYK – skrzypce

MAGDALENA BOJANOWICZ – wiolonczela

ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK – fortepian

W programie:

                               Transkrypcje na skrzypce i fortepian utworów Fryderyka Chopina

                               Fryderyk Chopin              – Sonata g-moll op. 65 na fortepian i na wiolonczelę

                               Maurice Ravel   – Trio na skrzypce fortepian i wiolonczelę

Słowo o muzyce: Wojciech Nentwig

Antonin, Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, niedziela, 20 września 2015, 19.oo

Recital finałowy

RAFAŁ ŁUSZCZEWSKI – fortepian

W programie:

Fryderyk Chopin              – Polonez A-dur op. 40 nr 1, Berceuse Des-dur op. 56,

Barkarola Fis-dur op. 60

Aleksander Skriabin       – III Sonata fortepianowa fis-moll op. 23

Manuel de Falla               – 2 Tańce hiszpańskie z opery “La vida breve”

Isaak  Albéniz                    – Córdoba, Sevilla

George Gershwin           – Błękitna rapsodia

Słowo o muzyce: Jan Popis

  

 

GWIAZDY FESTIWALU


RAFAŁ ALEKSANDER ŁUSZCZEWSKI

 
Zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra mając 16 lat. Dziś, po 20 latach owocnej kariery, należy do najwybitniejszych artystów swojej generacji, występując z powodzeniem w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal wszystkich krajach Europy i gromadząc najwyższe uznanie zachwyconych słuchaczy oraz krytyków muzycznych.
Od 2001 r. jest wpisany jako Artysta Steinway'a na elitarną listę pianistów "The Steinway & Sons Artists' Roster" w Nowym Jorku. Znany również jako artysta firmy Montblanc, dzięki wydanemu przez nią nagraniu Koncertu fortepianowego e-moll Op.11 Fryderyka Chopina z orkiestrą Philharmonia of the Nations z Hamburga z okazji 150. rocznicy śmierci Chopina pod nazwą "L'Hommage a Frederic Chopin".
Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Théâtre du Châtelet w Paryżu, Palau da Musica w Barcelonie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, "KKL" w Lucernie, Palais des Nations w Genewie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Suntory Hallvw Tokio, Sala Cecilia Meireles w Rio de Janeiro, Salon Dorado w Buenos Aires, Teatro Solis w Montevideo, Verbrugghen Hall w Sydney, Linder Auditorium w Johannesburgu. Gościł też na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach muzycznych, np. Lucerne Festival oraz Pianoforte a Bellinzona w Szwajcarii, Schleswig-Holstein Festivalvi Oraniensteiner Festwochen w Niemczech, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Festiwalu Krakowska Wiosna, Lipatti Festiwal w Bukareszcie, Carlisle Int'l Summer Festival w Anglii, Festival d'Orleans we Francji, Festiwalu Sarajewska Zima w Bośni, Festiwalu l'Octobre Musicale w Tunezji, Festival Cervantino w Meksyku, Festiwalu Chopiniana w Argentynie (Buenos Aires), Festival Internacional de Musica de Londrina w Brazylii, Kuala Lumpur International Piano Festival w Malezji, Palm Beach Festival w USA, a także w Hiszpanii, Holandii, Norwegii i innych.
Łuszczewski jest jednym z najwybitniejszych absolwentów słynnego pedagoga i pianisty, Profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Weimarze, gdzie ukończył Koncertowe Studia Podyplomowe pod okiem Maestro Lazara Bermana. Doskonalił także swe umiejętności we Włoszech, w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Imola. Ponadto istotny wpływ na ukształtowanie jego artystycznego oblicza miał Maestro Alexis Weissenberg. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich, kształcąc się m.in. pod kierunkiem Krystiana Zimermana, Gyorgy Seboka i Johna O'Conora. Kunszt artystyczny Pianisty potwierdziły najwyższe laury na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. "Clara Schumann" w Niemczech, "Maria Canals" w Hiszpanii, "Luis Sigall" w Chile oraz "Dinu Lipatti" pod patronatem UNESCO w Bukareszcie.
Za osiągnięcia artystyczne otrzymał trzykrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP. Był trzykrotnie laureatem konkursu stypendialnego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego działalność artystyczna uhonorowana została ponadto nagrodą Prezydenta Rumunii, wyróżnieniem Rady Miasta Rio de Janeiro oraz Nagrodą Artystyczną Wojewody Opolskiego, a także specjalnym wyróżnieniem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz nagrodą Festiwalu Pianistyki Polskiej. Pianista jest również stypendystą Rządu Niemieckiego (DAAD). Artysta zarejestrował nagrania m.in. w Australii (ABC), Japonii (Fujisankei Group), USA (NPR), Chile (Galavisión), Szwajcarii (DRS2), Słowenii (Radio Słoweńskie) i Polsce (Polskie Radio SA). W jego dorobku są płyty kompaktowe wydane przez wytwórnie w Japonii, Niemczech, Szwajcarii i Polsce:
o   PONY CANYON (PCCL-00124) - recital "A portrait of Rafael Luszczewski"
o   POLSKIE RADIO (PRCD-051) - recital chopinowski,
o   MONTBLANC (MB-004) - z towarzyszeniem orkiestry „Philharmonia of the Nations”
z okazji 150. rocznicy śmierci Chopina,
o   ANBER CLASSICS (ACCL-101) - z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Warszawie,
o   ANBER CLASSICS (ACCL-123) - „Swiss October” - recital,
o   Labor GA (Zuerich) - z towarzyszeniem orkiestry Festival Strings Lucerne w Lucernie,
o   SI MUSIC Ltd. - z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku,
o   DUX Recording Producers (DUX0745) - „Dancing in Blue” - recital.
 Zainteresowania repertuarowe Pianisty są bardzo szerokie. Jego repertuar koncertowy obejmuje ponad 30 koncertów fortepianowych od Bacha po kompozytorów dwudziestowiecznych. Szczególnie szeroko reprezentowana jest w nim epoka Romantyzmu. Ma również w dorobku światowe prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych, np. dedykowany mu Koncert fortepianowy Krzesimira Dębskiego (1997).
Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Słowacji, Czechach, Rumunii, Japonii, Rosji, Brazylii, Chile, Kostaryce, Panamie, Urugwaju, RPA i Omanie, m.in.:
o   w Europie: Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Warszawie, Festival Strings Lucerne, Staatskapelle Weimar, Filharmonia Narodów w Hamburgu, Narodowa Orkiestra Radia Rumuńskiego w Bukareszcie, Narodowa Orkiestra Radia Słowackiego w Bratysławie, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Poznańska i in.
o   w Azji: Tokyo Symphony Orchestra, Narodowa Symfoniczna Orkiestra Malezji, Rosyjska Państwowa Filharmonia w Irkucku;
o   w Afryce: Johannesburg Philharmonic Orchestra
o   w Południowej Ameryce: Filharmonia Narodowa w Montewideo, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Chile, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Brasilia, Orkiestra Symfoniczna Stanu Parana, Orkiestra Symfoniczna Porto Alegre, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Kostaryki, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Panamy i in.
o   na Bliskim Wschodzie: Royal Oman Philharmonic
Pośród wybitnych dyrygentów, z którymi współpracował są m.in.: Marek Pijarowski, Wojciech Michniewski, Horia Andreescu, Pavel Baleff, Andrey Boreyko, Osvaldo Collarusso, Leslie B. Dunner, Achim Fiedler, Justus Frantz, Hiroyuki Iwaki, Chosei Komatsu, Francisco Rettig, Reinhard Seehafer, Simon Wright, Gerhardt Zimmermann, Oleg Zverev. Pianista jest również aktywny na polu kameralistyki. Wśród wybitnych artystów z którymi koncertował są m.in. James i Jeanne Galway, Jadwiga Kotnowska, Nicholas Altstaedt, Kwartet Camerata oraz Horizon Ensemble.
Rafael A. Łuszczewski rozwija też działalność pedagogiczną. W latach 1999-2004 jako profesor-wykładowca współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym w Londrina (Brazylia). W 2003 r. został mianowany Profesorem Honorowym Uniwersytetu Narodowego w Kostaryce (szkoła pianistyczna prowadzona przez wykładowców rosyjskich). Jest gościnnym profesorem i wykładowcą na uniwersytetach, międzynarodowych kursach pianistycznych oraz festiwalach w Polsce i zagranicą, m.in. w Konserwatorium Muzycznym w Sydney, Uniwersytecie Griffith w Brisbane, Uniwersytecie Narodowym w Brasilii, a także w Edynburgu, Limie, Montevideo, Panama-City, Bangkoku, Dżakarcie, New Delhi i Algierze. Jest inspiratorem i artystycznym architektem powstałego 2011 r. w Limie (Peru) pierwszego na kontynencie południowoamerykańskim Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla tego regionu świata. Artysta czuwa nad jego przebiegiem jako prezes i członek jury. W 2014 powstał z jego inicjatywy Narodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Ekwadorze, którego jest dyrektorem artystycznym i członkiem jury.
 
ŁUKASZ BYRDY
Urodził się 29 czerwca 1994 r. w Katowicach. Studiuje pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego i prof. Joanny Marcinkowskiej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Jest laureatem licznych konkursów, m.in. „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy i „Halina Czemy-Stefańska in memoriam” w Poznaniu, a ponadto konkursów w Płocku, Zabrzu, Koninie, Antoninie, Szafarni, Jeleniej Górze, Warszawie. Otrzymał stypendia na udział w kursach muzycznych Morningside Music Bridge w Calgary ( Kanada) oraz na festiwalu i kursie Aspen Music Festival and School (USA). Uczestniczył w kursach prowadzonych przez takich pedagogów jak: Tatiana Shebanova, Andrzej Jasiński, John Perry, Krzysztof Jabłoński, Yoheved Kaplinsky, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Choong-Mo Kang.

Wystąpił na festiwalach w Moskwie, Dusznikach-Zdroju oraz w cyklu koncertów „Młode Talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina. Koncertował w Polsce (Filharmonia Narodowa, NOSPR, Żelazowa Wola, filharmonie Śląska i Dolnośląska) i za granicą (USA, Kanada, Rosja, Austria i Niemcy). W październiku 2015 będzie reprezentował Polskę na XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

EKA BOKUCHAVA

 
Urodzona 19 września 1992 roku w Tbilisi. Od szóstego roku życia uczyła się w Centralnej Szkole Muzycznej w Tbilisi, w klasie fortepianu Nany Makharadze. Bardzo wcześnie zaczęła występować publicznie jako wybitny talent. Kształcąc się nadal w rodzinnym  mieście (obecnie jako studentka IV roku  tamtejszego konserwatorium pod kierunkiem prof. Vano Sarajishvili), aktywnie uczestniczy w wielu festiwalach międzynarodowych. Bierze udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pianistów i pedagogów jak: Boris Berman, Alexander Toradze, Carl-Andreas Kolly, Michael Leuschner, Temur Akhobadze, Marek Slezer, Yulia Lipmanovich, Hans-Jurg Strub, Eteri Anjaparidze, Khatia Buniatishvili, Nino Gvetadze, Tamara Kordzadze , Siegfried Mauser, Rolf-Dieter Arens, Arie Vardie, Elisso Virsaladze. W 1999 roku, w wieku sześciu lat wystąpiła z Tbilisi Symphony Orchestra, grając koncert Mozarta. W latach późniejszych z tą samą orkiestrą wykonywała koncerty fortepianowe Bacha, Beethovena, Liszta, Czajkowskiego.
Eka Bokuchava jest laureatką kilkunastu krajowych i  międzynarodowych konkursów pianistycznych w Niemczech, w Szwajcarii, we Włoszech, na Litwie, w USA, w Izraelu, w Polsce i w Gruzji. Otrzymywała prestiżowe stypendia na dalsze kształcenie i rozwój aktywności artystycznej. We wrześniu 2014 roku została laureatką II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu, a jedną z nagród specjalnych, ufundowaną przez Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin w Ostrowie Wielkopolskim, przyznanej jej przez jury konkursu, jest jej recital na 34. Festiwalu Chopinowskim w Antoninie „Chopin w barwach jesieni”.

WŁODEK PAWLIK

 
Urodzony w 1958 roku  pianista i kompozytor, laureat nagrody GRAMMY 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W roku 1990 ukończył kolejne studia na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im.F.Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.
Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in:stypendium im. K.Komedy , Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie 'Jazzowy Muzyk Roku' przyznawane przez legendarny, warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006),Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (m.in.: Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy 'Who is who at North Jazz Festival 1998' określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz'. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych międzynarodowych mediów; gazeta 'The Age' ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat' określił album 'Turtles', nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, mianem 'wybitny'. Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk
radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów 'Wrony' i 'Pora umierać' Doroty Kędzierzawskiej, do filmu 'Rewers' w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: 'Nightwatching' Petera Greenawaya i 'Within the Whirlwind' Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film 'Antonia's Line' w 1996 roku). Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia 'Novecento' otrzymał nagrodę na IX Festiwalu 'Dwa Teatry - Sopot 2009'. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: 'Misterium Stabat Mater' nagrane i wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, w tymże roku nagrodzone 'Fryderykiem' (muzyka poważna - chóralna), oraz jazzowy projekt 'Anhelli', uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock , jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (wielokrotny zdobywca Grammy Award ) suitę jazzową 'Tykocin', która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została 'Jazzową Płytą Roku'. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem 'Nostalgic Journey - Tykocin Jazz Suite'. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem "Jazzowego Kompozytora roku 2009" w ankiecie "Jazz Station" z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty "Grand Piano", na którym zostały zarejestrowane unikalne improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta "Struny na ziemi" z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej. Także w tym roku na rynku muzycznym pojawiła się płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu "Pora umierać" która została nominowana do nagrody 'Fryderyk' 2011 w kategorii "Muzyka filmowa".  W roku 2012 została wydana płyta „ Randy Brecker plays Wlodek Pawlik’s NIGHT IN CALISIA”, uzyskując znakomite recenzje, a także pierwszą pozycję w rankingu "Rzeczpospolitej". W sierpniu 2013 roku płyta ukazała się w USA nakładem wydawnictwa "Summit Records". Rok 2013 to również premiera spektaklu muzycznego "Wieczorem" z muzyką Pawlika do poezji Józefa Czechowicza, skomponowaną na zamówienie Teatru Starego w Lublinie i zarejestrowaną przez TVP, jak również nominacja do nagrody "Fryderyk 2013” w kategorii "Jazzowy Artysta Roku".
Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty "NIGHT IN CALISIA" do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie - nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku, po pełnym emocji oczekiwaniu, Włodek Pawlik wraz z małżonką (producentką płyty) i wydawcami albumu odebrali statuetkę GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego - jest to pierwsza w historii nagroda GRAMMY dla polskiego jazzu.
Od czasu otrzymania GRAMMY AWARD Pawlik dał ok.200 koncertów zarówno w Polsce jak i zagranicą  na festiwalach ,koncertach plenerowych jak i  w salach filharmonii- koncerty przyciągają tłumy słuchaczy, którzy entuzjastycznie przyjmują jego muzykę. „Night in Calisia” zbliża się do otrzymania trzeciej platynowej płyty (30 tys sztuk sprzedanych CD).
4.06.2014  - w 25. rocznicę odzyskania wolności miała miejsce premiera suity „Wolność” na orkiestrę symfoniczną i chór mieszany- w obecności ok.200 przywódców państw na czele z Prezydentem USA - Barrackiem Obamą. Utwór ten powstał na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP-Bronisława Komorowskiego.
Rok 2015 to przede wszystkim premiera najnowszej płyty „Włodek Pawlik Trio-America” ,której premiera miała miejsce 24.05.2015 w Filharmonii Narodowej w Warszawie  a wydawcą i producentem jest Agencja „Pawlik Relations”. Płyta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno krytyki muzycznej jak i publiczności zgromadzonej na sali a koncert została zarejestrowany i miał pierwszą emisję w TVP2 na początku czerwca 2015  - druga emisja zaplanowana jest na koniec sierpnia 2015.
Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001,wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

PAWEŁ PAŃTA

 
Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego oraz warszawskie Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego u Zbigniewa Wegehaupta. W 1994 roku rozpoczął współpracę z Polską Orkiestrą Radiową. Rok później stał się członkiem prowadzonej przez Claudio Abbado Gustav Mahler Jugendorchester, z którą występował na BBC Proms i Berliner Festspiele. W latach 1996-1998 grał w międzynarodowej orkiestrze Philharmonie der Nationen, biorąc udział w ponad stu koncertach w Niemczech, USA, Chinach i Rosji. Od 1998 roku współpracuje z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia, nagrał z tym zespołem i Karolem Radziwonowiczem dwie płyty poświęcone twórczości Chopina. Koncertując z Kwartetem Prima Vista, miał okazję towarzyszyć takim solistom, jak Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Jan Stanienda, Tytus Wojnowicz, Władysław Kłosiewicz i Jadwiga Kotnowska. Jako muzyk jazzowy występował w zespołach Andrzeja Kurylewicza, Zbyszka Namysłowskiego, Włodka Pawlika, Marcina Małeckiego, Wojtka Majewskiego, Roberta Majewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Jest laureatem III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Ma na swoim koncie zarówno płyty jazzowe, jak i klasyczne. Wielokrotnie brał udział w nagraniach Włodka Pawlika, m.in. „Sonetów Szekspira” (2004), „Anhellego” (2006) czy nagrodzonego Grammy 2014 „Night in Calisia” (2012). Z Filip Wojciechowski Trio  zarejestrował kilka albumów, w tym „Romantic Meets Jazz” (2003), „Chopin” (2010), „Moments” (2011). Uczestniczył z Orkiestrą Sinfonia Viva w dwuczęściowym projekcie z muzyką filmową „Muzyka i Ekran” (Vol.1/1999, Vol.2/2001). Będąc członkiem Tria Marcina Małeckiego, nagrał wysoko oceniony przez krytykę album „Odyseja Kosmiczna” (2005).

CEZARY KONRAD

 
Perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992. Pod koniec „studiów klasycznych” poświecił się muzyce jazzowej, a pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić jako współtwórca grupy Central Heating Trio (wraz z pianistą Filipem Wojciechowskim, 1989), z którą zajął I miejsce na festiwalu Jazz Juniors’90 w Krakowie oraz otrzymał I nagrodę na Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa – Klucz Do Kariery” w 1990 roku. Central Heating Trio było również finalistą międzynarodowych konkursów jazzowych w roku 1990: „IX European Jazz Competition” w Leverkusen (Niemcy i „Europe Jazz Contest” Hoeliard) Belgia.
W roku 1995 nagrywa pierwszą współautorską płytę wraz z Susan Weinert – „Meeting  in Krakow”- wydaną w 1996 roku. W 1995 roku zakłada też swoją pierwszą grupę: Cezary Konrad Quartet, z którą w 1999 roku nagrywa swoją pierwszą autorską płytę – „One mirror… many reflections” – wydaną w 2000 roku. Muzyka na tej płycie stylistycznie nawiązuje do dokonań Allana Holdswortha oraz zespołów Tribal Tech i Yellow Jackets. Płyta nagrana została w składzie: Darek Krupa (guitars), Piotr Żaczek (electric bass, fretless bass), Marek Podkowa (tenor sax, EWI), Leszek Możdżer (acoustic and electric piano), Zbigniew Jakubek (keyboards).
Po dłuższej współpracy z Anną Marią Jopek, trwającej od roku 1998, w 2005 roku powstał nowy autorski projekt muzyczny, grupa – Cezary Konrad ‘ the NEW BAND, którego pierwszy skład tworzyli: Krzysztof Herdzin (electric piano), Paweł Pańta (electric bass, kontrabas), Marek Podkowa (saxophones). W ostatnich latach Cezary Konrad (CK) współpracuje z takimi formacjami muzycznymi jak Włodek Pawlik Trio (w składzie Włodek Pawlik, Paweł Pańta, CK), Krzysztof Herdzin Trio (w składzie Krzysztof Herdzin, Zbigniew Wegehaupt, CK), a do marca 2007 roku Andrzej Kurylewicz Trio (w składzie: A. Kurylewicz, Paweł Pańta, CK).
Poza wymienionymi już muzykami, Cezary Konrad występował i nagrywał z wieloma znakomitymi postaciami polskiej sceny jazzowej, miedzy innymi z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko oraz z zagranicznymi muzykami takimi jak Karrin Allyson, Randy Brecker, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Paul Imm, Didier Lockwood, Pat Metheny, Nippy Noya, Susan Weinert. Od roku 2006 Cezary Konrad występuje również z koncertami solowymi, podczas których w sposób niezwykle widowiskowy prezentuje publiczności magiczny świat instrumentów perkusyjnych. Projekt koncertów solowych wywodzi się z wieloletnich doświadczeń Cezarego Konrada jako pedagoga, wykładowcy i prowadzącego zajęcia na wielu warsztatach muzycznych zarówno na terenie Polski jak i Europy. Wśród wielu nagród i wyróżnień Cezarego Konrada – na uwagę zasługują: Nagroda „Mateusza” im. Mateusza Święcickiego przyznana przez Program III Polskiego Radia oraz Stypendium im. Krzysztofa Komedy przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, Wyróżnienia dla Najlepszego Muzyka Perkusyjnego od roku 2006 do 2009 w kategorii „Perkusista Jazz / Latin / Funk” wg ankiety czytelników czasopisma „Top Drummer”. Na swoim koncie ma blisko 100 nagranych płyt. Współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową. W roku 2014, płyta z jego udziałem “Night in Calisia” zdobyła Nagrodę Grammy. ​Cezary Konrad od ponad dwudziestu lat pozostaje w czołówce najlepszych polskich perkusistów.​

IWONA SOBOTKA

 
Rozpoczęła swą międzynarodową karierę zdobywając Grand Prix i pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Jest również laureatką I nagrody Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Grand Prix i nagród specjalnych Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I miejsca na East and West International Artists Audition w Nowym Jorku, nagrodzonego debiutowym koncertem w Carnegie Hall.
Występowała niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Chinach i obu Amerykach w tak  prestiżowych miejscach jak Filharmonia Berlińska, Konzerthaus we Wiedniu, Salle Pleyel w Paryżu, Royal Albert Hall w Londynie, Palais de Beaux Arts w Brukseli czy Suntory Hall w Tokio. Współpracowała m.in z  Wiener Symphoniker, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, NDR Sinfonieorchester, Bayerischer Rundfunkorchester, Royal Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Sinfonia Varsovia pracując z wieloma prominentnymi dyrygentami takimi jak Sir Colin Davies, Sir Simon Rattle, Marco Armiliato, Gabriel Chmura, Sylwian Camberling, Gabriel Chmura, Teodor Currentzis, Jacek Kaspszyk, Massimo Zanetti, czy Antoni Wit.  Regularnie występuje także w Polsce, współpracując m.in z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią czy Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach.
Równie dobrze jak na estradzie, czuje się na scenie. Od debiutu w Operze Narodowej w Paryżu, artystka występuje regularnie na scenach operowych całej Europy. Od tego czasu stworzyła role Violetty (La Traviata), Tatyany (Eugeniusz Onegin), Paminy (Czarodziejski Flet), Donny Anny (Don Giovanni),  Julii (Romeo i Julia) czy Micaëli (Carmen). W Polsce zadebiutowała w roku 2008 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie jako Zuzia (Verbum Nobile). W 2010 roku wystąpiła na Festiwalu Schleswig Holstein Musik Festiwal gdzie wcieliła się w entuzjastycznie przyjętą przez publiczność i krytykę tytułową rolę Halki w operze Stanisława Moniuszki, a rok później powróciła tam jako Liu w (Turandot) wzbudzając niemniejszy zachwyt “Iwona Sobotka, zachwyciła swoim ciepłym, elastycznym głosem, doprowadzając w trzecim akcie publikę do łez. To było jasne: To co się tu wydarzyło, było niespotykaną przyjemnością” (Schleswig-Holsteinischer Zeitungsverlag).
Iwona Sobotka jest powszechnie doceniana za interpretacje polskiego repertuaru wokalnego – w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego. W roku 2004 ukazała się jej pierwsza solowa płyta wydana przez wytwórnię Channel Classics jako zbiór pieśni Karola Szymanowskiego wyróżniona przez Polską Akademię Fonograficzną nagrodą Fryderyk za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Kolejny album z pieśniami Szymanowskiego zarejestrowany dla wytwórni EMI Classics z udziałem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle´a, otrzymał pięć gwiazdek prestiżowego BBC Music Magazine. W roku 2010 na zaproszenie pianisty Piotra Anderszewskiego, artystka wzięła udział w cyklu koncertów „Szymanowski Focus” propagując muzykę tego kompozytora m.in. w Wigmore Hall w Londynie oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Ten sezon rozpoczęła debiutem w roli Donny Anny (Don Giovanni) pod dyrekcją Teodora Currentzisa w Operze im. Piotra Czajkowskiego w Perm (Rosja) a w grudniu zadebiutowała jako Pamina (Czarodziejski Flet) na deskach Opery Podlaskiej w Białymstoku (Polska). Najbliższe plany koncertowe artystki obejmują występ w Filharmonii Berlińskiej z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin (Requiem Verdiego), z Rundfunkchor Berlin (Stabat Mater Poulenca), z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia (9 Symfonia Mahlera), z orkiestrą Sinfonia Varsovia (4 Symfonia Mahlera) oraz recitale z pianistą Angelem Cabrerą w Polsce, Hiszpanii i Chinach. Usłyszeć ją też będzie można ponownie jako Violettę (Traviata) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu. Jest również stałym gościem festiwalu Mecklenburg-Vorpommern, na którym w roku 2007 otrzymała nagrodę publiczności.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, gdzie kształciła się pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause.

MARTA KOWALCZYK

 
Ma w swoim dorobku szereg najwyższych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wśród których można wymienić m.in. I nagrodę  Bach Solo Violin Prize w Londynie, III nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Portschach (Austria), II nagrodę VI Międzynarodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, oraz I nagrodę i nagrodę specjalną European
Union of Music Competitions for Youth dla osobowości artystycznej Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Bled (Słowenia). W 2008 roku wygrała polskie eliminacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na finale Eurovision Young Musicians w Wiedniu. Wraz z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem zdobyła również I nagrodę, Nagrodę Specjalną Polskiego Radia oraz Nagrodę Prezydenta RP I Konkursu Duetów w Warszawie. Obecnie współpracuje także z pianistką Somi Kim.  W 2013 roku Duet zwyciężył w przesłuchaniach Park Lane Group w Londynie, co zaowocowało zaproszeniem na cykl koncertów w Wielkiej Brytanii, między innymi w Purcell Room w Southbank Centre, gdzie Marta Kowalczyk i Somi Kim wykonały między innymi II Sonatę Krzysztofa Pendereckiego wobecności samego kompozytora.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. W 2012 roku ukończyła studia z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Jana Staniendy, obecnie kontynuuje studia w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie kształci się u legendarnego węgierskiego skrzypka György Pauka. Miała okazję występować w wielu krajach Europy; ponadto w Chinach, Kanadzie i USA.
Jako solistce towarzyszyły jej m.in. Filharmonia Narodowa pod batutą Antoniego Wita oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak m.in. „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, Musica in Collina w Lapedonie (Włochy), Festival Salerno, Festival „Monteleon” w Leon (Hiszpania), Wieczory w Arsenale we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju i wiele innych.
W 2015 roku wystąpi między innymi w Wigmore Hall w Londynie, St.Martin-in-the-Fields, St. James's Piccadilly.
Jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Martin Musical Scholarship Fund, Fundacji Sinfonia Varsovia, Fundacji Pro Polonia Society oraz prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu stypendialnego MKiDN "Młoda Polska".

MAGDALENA BOJANOWICZ

 
Jest laureatką II nagrody i dwóch nagród specjalnych VIII Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wśród znajdujących się na jej koncie wyróżnień należy wymienić również III
nagrodę I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, II nagrodę  LXIX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy) oraz wyróżnienie LXIV Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” w Pradze. Występując w duecie z pianistą Mischą Kozłowskim zdobyła również II nagrodę I Konkursu Duetów w Warszawie oraz I nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Częstochowie.
Jest absolwentką OSM im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Orkisza. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem studia I st. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Bauera. Obecnie kontynuuje studia w Universität der Künste Berlin w  klasie prof. Jensa Petera Maintza. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach w Brukseli, Salzburgu, Pineswang, Kronberg, gdzie pracowała pod okiem takich artystów jak  Julius Berger, Kazimierz Michalik, Phillippe Muller, Arto Noras, Claus Reichardt czy Victoria Yagling. Regularnie występując jako solistka z towarzyszeniem licznych orkiestr symfonicznych.
Miała możność współpracować z dyrygentami takimi, jak G. Tchitchinadze, D. Smith, V. Schmidt-Gertenbach, R. Rivolta, M. Moś, M. Klauza, T. Wojciechowski, J. Kosek, M. Nesterowicz, P. Przytocki, W. Rodek, B. Lack, E. Kovacic. Brała udział m.in. w takich festiwalach jak „Tydzień Talentów" w Centrum Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie, „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze, „Musica Moderna” w Łodzi, Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze,  Festiwal „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Festiwal „Muzyczne Przestrzenie”, Festival auLeman w Thonon les Bains we Francji, Festiwal Kameralny w Moskwie oraz Festiwal Gulangyu w Xiamen (Chiny). Współtworzy warszawską grupę „Cellonet” prowadzoną przez Andrzeja Bauera.
Była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2001-2008) oraz Ministra Kultury i Sztuki. W 2009 roku została laureatką prestiżowego stypendium „Młoda Polska”, które pozwoliło na nagranie płyty “Satin” z polską muzyką współczesną w duecie z Maciejem Frąckiewiczem. Jako TWOgether Duo zostali oni laureatami XX edycji Paszportów Polityki - „za odwagę, ryzyko i konsekwencję. (…) Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania”; w 2013 roku Duo było również nominowane do Fryderyków – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego.

ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK

 
Jest laureatem konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak Estrada Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (tytuł laureata Festiwalu oraz nagroda specjalna Stowarzyszenia im. Krzysztofa Komedy dla osobowości artystycznej Estrady), Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina,  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny European Piano Teachers Association w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim  i wiele innych. Jako aktywny kameralista ma na swoim koncie również szereg sukcesów zespołowych, wśród których można wymienić III nagrodę XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych, wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa oraz I nagrodę, Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Nagrodę Specjalną Polskiego Radia I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w duecie z Martą Kowalczyk (2012).
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Kielcach, początkowo u mgr Elżbiety Saramy, następnie w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w klasie mgr Andrzeja Domina. W 2014 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie klasach fortepianu Piotra Palecznego oraz kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej.
W tym samym roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej UMFC, jest również doktorantem uczelni. Swoje umiejętności doskonalił pod opieką pedagogów takich, jak Joaquin Achucarro, Eugene Indijc, Oleg Meisenberg, Matti Raekkalio i in.
W czerwcu 2014 zadebiutował jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej; jako solista miał przyjemność współpracować ze znakomitymi dyrygentami, jak Wojciech Rodek, Tomasz Chmiel, Sławomir Chrzanowski, Hermann Ostendarp,  Monika Wolińska. Regularnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych, wśród których można wymienić m.in. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, „Musica in collina” w Lapedonie (Włochy), Festival „Monteleon” w Leon (Hiszpania), wrocławskie Wieczory w Arsenale, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju i in. Występował m.in. w salach koncertowych Auditorium di Milano i Filharmonii Narodowej w Warszawie; w sezonie 2013/14 z Aperto Trio miał również okazję wystąpić w ramach Nagrody Rektorów Festiwalu Sztuki Młodych w Poznaniu w salach koncertowych wszystkich polskich uczelni muzycznych. Zespół nagrał również w sierpniu 2014 roku płytę z triami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika.
Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UMFC, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i marszałka woj. świętokrzyskiego. W 2013 roku został również laureatem prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu „Młoda Polska”.

JERZY ROGALSKI

 
Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1970–1974 był związany z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, a od 1974 do 1975 roku z Teatrem Polskim w Szczecinie. Od 1976 jest aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Przez wiele lat związany z lubelskim kabaretem "Loża 44". Dużą popularność przyniosły mu role porucznika Jaszczuka w serialu telewizyjnym 07 zgłoś się i Tośka w Plebanii.
Wystąpił w filmach:

    1969 - Jak rozpętałem drugą wojnę światową – jako Jędrek Grzyb, chłop przewożący bydło
    1972 - Chłopi – jako Jędrek, brat Jagny
    1972  - Kaprysy Łazarza – jako wtóry syn Jacentego
    1974 - Wiosna panie sierżancie – jako Szczygieł
    1977 - Lalka – jako Patkiewicz, student z kamienicy Łęckiego
    1977  - Wszyscy i nikt – jako pomocnik kowala
    1980 - Droga – jako Miecio
    1982 - Popielec – szwagier
    1984 - 07 zgłoś się – jako porucznik Waldemar Jaszczuk w odc. 15-21
    1988 - Kogel-mogel – jako Stasiek Kolasa
    1989 - Galimatias, czyli kogel-mogel II – jako Stasiek Kolasa
    1989 - Kanclerz – jako Wojtaszek
    1993 - Dwa księżyce – jako zakrystian Antoni
    1995 - Cwał – jako milicjant
    1997 - Złotopolscy – jako Marny, mieszkaniec dworca centralnego
    2001-2011 - Plebania – jako Antoni Tosiek
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 4 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: M2MTreść komentarza: Ciekaw jestem kiedy Sulisławice doczekają się remontu ulicy Romańskiej? Od 20 lat jest w opłakanym stanie. Jazdą tą ulicą to istne katusze. Dziwię się że jeszcze autobusy tam jeżdżą. Ul. Zachodnia od sklepu Lewiatan do mostu też prosi się o remont i wybudowanie chodnika.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:56Źródło komentarza: To budują w Kaliszu. Co, gdzie i za ile?Autor komentarza: LelekTreść komentarza: MOJSIUK jakby takie jak ty zabrały siłę do prawdziwej roboty a nie tylko stukały tipsem w biurko to już dawno temu tydzień pracy byłby czterodniowy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:39Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: ...Treść komentarza: Teraz oby zawału dodatkowego nie dostał jak policja wyjasni sytuacje i zrobią jako kolizja i 1020 zł i 10 pkt wpłynie na konto teraz to strach się bać karaja wszystkoData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:30Źródło komentarza: Akcja służb na Dobrzecu. Mężczyzna zasłabł za kierownicąAutor komentarza: National222Treść komentarza: Niech ch..... szczeli kw, non stop spóźnienia nawet godzinne, chodzi o trasę Poznań -Wągrowiec. Jak jedzie kilka osób puszczają podwójny, a jak w godzinach powrotu z roboty to jeden skład i ludzie jeden na drugim, wy coś macie chyba z głowami, powinni was na zbite pyski powywalacData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama