Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 17:47
Reklama
Reklama
Reklama

W 76. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę ZDJĘCIA

17 września 1939 roku Sowieci napadli na Polskę. W 76. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej, pamięć poległych uczczono w Ogrójcu Klasztoru Ojców Jezuitów. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, zniczy, kwiatów oraz wystąpień młodzieży. I oczywiście wspomnień Sybiraków, którzy chociaż 76 lat temu byli dziećmi, ten czas i te wydarzenia pamiętają doskonale.   
W 76. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę ZDJĘCIA

Dzisiaj o 2.00 w nocy minęło 76 lat od momentu, kiedy ambasadorowi Polski ogłoszono, że nasz kraj nie istnieje. Dwie godziny później, łamiąc obowiązujące polsko – sowieckie porozumienie o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, realizując tym samym ustalenia paktu Ribbentrop – Mołotow. Rozpoczęły się wywózki, aresztowania i rozstrzeliwania. Ten czas doskonale pamiętają mieszkająca wówczas w Grodnie prezes kaliskiego Związku Sybiraków, Eugenia Pastuszek i 9-letni wówczas Franciszek Pić.

 

- Ojciec ukrywał się. Nie było go w domu wtedy kiedy przyszli nas zabrać na Syberię. Nie mówię aresztować, bo to trudno było nazwać aresztem. To było okropne wezwanie. Pamiętam, jak walili do okna, żeby otworzyć drzwi, bo nie mogli wejść głównym wejściem. Potem krzyczałam i prosiłam, żeby nie rozstrzeliwali mojej mamy – wspomina Eugenia Pastuszek, prezes Związku Sybiraków Oddział w Kaliszu. – Pamiętam kiedy siedzieliśmy w ogrodzie, a nad nami krążył samolot. Za chwilę z tego samolotu padł strzał i jedno dziecko zostało zabite. Pamiętam też wywózkę, było to dokładnie 13 marca w wielki mróz, a nas do wagonu wsadzali. Każdy zabierał to co miał – dodaje Franciszek Pić ze Związku Sybiraków w Polsce.

Ze starć z Sowietami nie wróciło 2,5 tysiąca polskich żołnierzy, około 20 tysięcy zostało rannych lub  zaginęło. Do niewoli sowieckiej dostało się 250 tys. żołnierzy. Pamięć  o ofiarach wojny uczciły dzisiaj władze miasta, organizacje społeczne, polityczne i młodzież szkolna.

 

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: M2MTreść komentarza: Ciekaw jestem kiedy Sulisławice doczekają się remontu ulicy Romańskiej? Od 20 lat jest w opłakanym stanie. Jazdą tą ulicą to istne katusze. Dziwię się że jeszcze autobusy tam jeżdżą. Ul. Zachodnia od sklepu Lewiatan do mostu też prosi się o remont i wybudowanie chodnika.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:56Źródło komentarza: To budują w Kaliszu. Co, gdzie i za ile?Autor komentarza: LelekTreść komentarza: MOJSIUK jakby takie jak ty zabrały siłę do prawdziwej roboty a nie tylko stukały tipsem w biurko to już dawno temu tydzień pracy byłby czterodniowy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:39Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: ...Treść komentarza: Teraz oby zawału dodatkowego nie dostał jak policja wyjasni sytuacje i zrobią jako kolizja i 1020 zł i 10 pkt wpłynie na konto teraz to strach się bać karaja wszystkoData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:30Źródło komentarza: Akcja służb na Dobrzecu. Mężczyzna zasłabł za kierownicąAutor komentarza: National222Treść komentarza: Niech ch..... szczeli kw, non stop spóźnienia nawet godzinne, chodzi o trasę Poznań -Wągrowiec. Jak jedzie kilka osób puszczają podwójny, a jak w godzinach powrotu z roboty to jeden skład i ludzie jeden na drugim, wy coś macie chyba z głowami, powinni was na zbite pyski powywalacData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama