To nagroda za zwycięstwo Jakuba w konkursie pod hasłem „Operacja dehejtyzacja” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, którego celem było wyłonienie najlepszej inicjatywy przeciwstawiającej się zjawisku hejterstwa w sieci. Młody kaliszanin przygotował projekt pt. „Nienawidzić”, zrealizowany w postaci fanpage’a na portalu społecznościowym (www.facebook.com/nienawidzic). Jego projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i odzewem ze strony internautów, a Fundacja Dzieci Niczyje poprosiła go o wystąpienie podczas IX Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie” w Warszawie. Jakub był najmłodszym prelegentem wśród uczestników z Polski i zagranicy, m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Belgii, Łotwy, Finlandii, Francji, a nawet Egiptu. Uczestnicy reprezentowali środowiska naukowe, badawczo-wdrożeniowe i biznesowe, organizacje rządowe i pozarządowe.
Jakub Karpiński opowiedział o swoich pomysłach na walkę z agresją słowną i wszelkimi przejawami nienawiści w Internecie, o trudnościach jakie napotkał i sukcesach związanych z pomocą osobom dotkniętym zjawiskiem hejtu i stalkingu. Tematyka konferencji obejmowała nie tylko krzywdzące zachowania w sieci: cyberprzemoc i mowę nienawiści, ale także szkodliwe treści, problematykę seksualności nastolatków online, w tym zjawisko tzw. sextingu oraz zagadnienie ochrony prywatności i danych osobowych w sieci, a zwłaszcza na portalach społecznościowych.
Jakubowi towarzyszyła w Warszawie opiekunka Bożena Jakubczak. Organizatorem Konferencji było Polskie Centrum Programu Safer Internet prowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje oraz organizację NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) we współpracy z niemieckim projektem na rzecz bezpieczeństwa w Internecie Klicksafe. Konferencja odbywa się co roku w ramach programu Komisji Europejskiej Connecting Europe Facility. Współorganizatorem konferencji jest Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) a głównym partnerem Fundacja Orange. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.
RED. MIK, fot. Bożena Jakubczak
Napisz komentarz
Komentarze