„HIV – małe przyczyny, wielkie konsekwencje” i „STOP AIDS” - autobus KLA oklejony między innymi takimi hasłami jeździł dzisiaj po Kaliszu. - Co roku organizujemy akcję edukacyjną „Prawda o AIDS przekaż ją dalej” w celu uświadomienia i przekazania społeczeństwu, jakie zagrożenia niesie za sobą zakażenie HIV i choroba AIDS. Niestety nie do końca nasze społeczeństwo jest pewnych rzeczy świadome – mówi Jolanta Stefańska, dyrektor Oddziału Rejonowego PCK w Kaliszu.
O tych zagrożeniach uświadamiały dziś pasażerów KLA wolontariuszki z IV Liceum Ogólnokształcącego. Licealistki przypinały podróżującym czerwone wstążeczki na znak solidarności z chorymi, rozdawały ulotki oraz informowały, w jaki sposób można się zarazić. - Są tak naprawdę 3 drogi, którymi można się zarazić: przez stosunek płciowy dwojga osób bez zabezpieczeń, przez krew osoby chorej poprzez otwarte rany i gdy kobieta w ciąży jest nosicielką wirusa HIV; wówczas może zarazić płód – mówi Ewelina Pijak, uczennica IV LO w Kaliszu.
A bezpieczeństwo zachować trzeba, bo jak mówi rzecznik kaliskiego Sanepidu, AIDS to nie jest choroba, która nas nie dotyczy. W tym roku w Kaliszu odnotowano 2 przypadki zakażenia wirusem HIV i nie można mieć pewności, że ta liczba się nie zwiększy, bo w poprzednich latach bywało ich więcej. – W latach ubiegłych kształtowało się to różnie. Np. w ubiegłym roku mieliśmy 5 przypadków zakażenia wirusem HIV i jeden zachorowania na AIDS. W sumie na przestrzeni lat 2006 – 2014 odnotowano cztery przypadki AIDS, a jeśli chodzi o zakażenia wirusem HIV zdecydowanie więcej, bo prawie 30 – mówi Jakub Banasiak, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarne-Epidemiologicznej w Kaliszu.
Statystycznie każdego dnia dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV. Zdaniem specjalistów, gdyby więcej osób poddało się badaniom na obecność wirusa, okazałoby się, że liczba zarażonych jest znacznie wyższa.
Ewelina Samulak-Andrezjczak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze