Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Orkiestr dętych czar ZDJĘCIA

„Hymn św. Floriana” i „Orkiestry dęte” wykonane przez ponad 600 muzyków rozpoczęły w niedzielę Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu. Przed publicznością zaprezentowało się prawie 800 artystów, w tym ponad 100 mażoretek. To największy tego typu przegląd w naszym województwie. 
Orkiestr dętych czar ZDJĘCIA

Orkiestry dęte to domena małych miejscowości i wsi. Tam gdzie działają trudno sobie wyobrazić uroczystości państwowe, kościelne czy kulturalne bez oprawy muzycznej przygotowanej właśnie przez taki zespół. W miastach orkiestry to rzadkość dlatego przegląd zorganizowano w Kaliszu, w okolicach którego działa kilkanaście takich kapel.  

 

- Ważne, by mieszkańcom miasta i całego regionu pokazywać, jak te orkiestry wyglądają. A one przygotowywały się dawno do tego konkursu i dzisiaj pięknie się prezentują w swoich strojach. Myślę, że to jest prawdziwe święto orkiestr dętych OSP, ale te utwory, które wykonują to nie są tylko zwykłe marsze, bo naprawdę ten poziom jest wysoki i te utwory są różne - mówił Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

 

Jednak na początek przeglądu orkiestry zaprezentowały się w utworach klasycznych. Na Głównym Rynku w Kaliszu ponad 600 muzyków, pod wodzą kapelmistrza z 50-letnim stażem, wykonało wspólnie „Hymn św. Floriana” i „Orkiestry dęty” z repertuaru Haliny Kunickiej. Żeby wszystko „zagrało” konieczne było odpowiednie ustawienie muzyków.

 

- Instrumenty perkusyjne musiały stać z przodu, tuż przede mną. Wtedy łatwiej utrzymać równe tempo. Gdyby perkusiści stanęli przy swoich orkiestrach to wszystko by się rozleciało – wyjaśnił Henryk Siuda, kapelmistrz, który ten rekordowy w historii Kalisza, ale Wielkopolski występ prowadził.  

 

Po wspólnym występie orkiestry przeszły do Parku Miejskiego. Każda grała marsza i już wtedy była oceniana przez jury. Kryteria są ostre, a oceniający zwracają uwagę na każdy szczegół związany z prezentacją.

 

- Oceniamy wygląd zewnętrzny, prezentację orkiestry, jej dobre wykonanie marsza. Oczywiście też  krycie, równanie i tempo marsza – powiedział Marian Chmielewski, przewodniczący jury.

 

Już na estradzie jury zwraca uwagę na repertuar, który powinien być dobrany do możliwości muzyków, lekkość wykonania, tempo i ogólne brzmienie i wrażenia z koncertu. Te były pozytywne dla przybyłych na koncert. Większość mówiła, że dzięki występom przeniosła się do lat młodości, kiedy to w Parku Miejskim orkiestry dęte grywały w każdy letni weekend. Być może takie koncerty powrócą. Same orkiestry od kilku lat przeżywają swój renesans i przyciągają młodych i zdolnych ludzi. Najmłodszy muzyk, którego można było posłuchać w Kaliszu ma 11 lat.

 

- To bardzo atrakcyjny sposób spędzania czasu i rozwijania pasji. Myślę, że by grać w orkiestrze dętej trzeba mieć powołanie. Przy okazji mamy możliwość wyjazdów np. zagranicznych – zdradził Marcin Mikołajczyk z Orkiestry Dętej OSP w Liskowie.


8 najlepszych zespołów wyłonionych w niedzielę w Kaliszu będzie reprezentować Wielkopolskę na przeglądzie rejonowym. Każdy z zespołów otrzymał statuetki oraz puchary.     

 

Organizatorem wydarzenia były: Stowarzyszenie Ludzie Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Zarząd Wojewódzki Związku OSP RP w Poznaniu, Zarząd Powiatowy Związku OSP RP oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr.


Materiał portalu faktykaliskie.pl

AW, zdjęcia autor, wideo Jerzy Ważny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama