W Kalisz, w ramach ogólnopolskiej akcji Akademia Walki z Rakiem, Fundacja Bread of Life prowadzi terapie indywidualne i grupowe, które mają zwiększyć szansę na wyleczenie i przede wszystkim dać wsparcie osobom chorym na raka i ich rodzinom. Obecnie na cotygodniowe zajęcia przychodzi około 20 osób. - Część pacjentów dobrze rokuje, jest duża szansa, że uda im się wyzdrowieć, ale część z nich ma już podpisany wyrok. W związku z tym prowadzimy taką grupę, która przygotowuje ich do tego, że może być to ich ostatnie spotkanie – mówi Tomasz Jeżyk, szef Fundacji Bread of Life.
Ale rak - pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty – nie musi być wyrokiem. Świadczą o tym dane z krajów takich jak Szwecja, gdzie badania profilaktyczne wykonywane są obligatoryjnie, dzięki czemu uleczalność nowotworu w tym kraju jest największa. W Polsce badanie krwi pod kątem antygenów rakowych kosztuje około 20 złotych, a niejednokrotnie może uratować życie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Wszystko dla Kalisza wystąpiło z propozycją przeprowadzenia nowej akcji profilaktycznej, skupiającej się wokół badania antygenu, który odpowiada za choroby nowotworowe. - Jeszcze niedawno uważano, że antygen CA jest odpowiedzialny jedynie za chorobę nowotworową jelita grubego i odbytu, ale ostatnio stwierdzono, że również może on świadczyć o nowotworze trzustki, wątroby, tarczycy, a także piersi – mówi lek. Anna Zięba, radna ze Stowarzyszenie Wszystko dla Kalisza.
Jeśli w budżecie Miasta znajdą się pieniądze na przeprowadzenie pilotażowej akcji, jeszcze jesienią w ramach finansowanych przez samorząd programów profilaktycznych, przebadanych zostanie około 500 osób.
Ewelina Samulak, RED, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze