60 dni w minionym roku kaliszanie oddychali powietrzem z przekroczoną dopuszczalną normą pyłu zawieszonego PM 10. W Ostrowie Wielkopolskim takich dni było 81. Dopuszczalna częstość przekraczania poziomu dopuszczalnego dla 24 godzin w roku kalendarzowym wynosi 35 razy. Wstępna analiza serii pomiarowych wykazała, że na żadnej stacji pomiarowej w województwie wielkopolskim nie stwierdzono przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu dla roku. Pył PM 10 jest groźny szczególnie dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży. Składa się z cząstek dymu, sadzy, popiołu, azbestu czy metali.
Jeżeli chodzi o pył PM 2,5, to w Kaliszu jego średnie stężenie w 2015 roku wyniosło 27 mikrogramów na metr sześcienny. Poziomem normatywnym jest 25 μg/m3. Pył PM 2,5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych, bo mikrocząsteczki bardzo łatwo dostają się do krwiobiegu.
W Kaliszu jakość powietrza bada jedna stacja na osiedlu Dobrzec, przy Gimnazjum nr 9. Jej codzienne odczyty można zobaczyć na stronie internetowej poznańskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
AG, fot. archiwum, tabele: poznan.wios.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze