Tę inwestycję wybrali sami kaliszanie. Dwa lata temu, w 2014 roku podczas pierwszego w historii Kalisza Funduszu Obywatelskiego zgłoszono zadanie „Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Śródmiejskiej”. Zagłosowało na nie blisko 2,5 tysiąca kaliszan, a inwestycja znalazła się na 6. (na 13.) miejscu pod względem uzyskanej liczby głosów.
Pierwszy kontrapas w Kaliszu
Pozornie proste zadanie okazało się jednym z najbardziej trudnych w realizacji. Problemy pojawiły się już na samym początku, czyli na etapie projektu: cztery razy ogłaszano konkurs na jego wykonanie i albo nie było w ogóle chętnych, albo ich oferty były zbyt drogie. W końcu ówczesny jeszcze Zarząd Dróg Miejskich porozumiał się z firmą, która wykonuje inne projekty drogowe dla Miasta, by to ona zajęła się tym zadaniem. Projekt jest już na finiszu. – Zakłada on, że będzie jeden pas dla samochodów, zostawiamy parkingi po prawej stronie i dodajemy kontrapas po lewej stronie, patrząc od strony Rogatki. Dodatkowo pojawią się specjalne sygnalizatory dla rowerów na ulicy Fabrycznej i na Rogatce – mówi nam dr inż. Dariusz Mencel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
Kontrapas to wydzielony białą linią albo w całości zamalowany na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego. W Polsce pierwszy kontrapas rowerowy wytyczono w 1993 r. w ul. Wronieckiej w Poznaniu. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują już we Wrocławiu, Radomiu, Gnieźnie, Dąbrowie Górniczej, a od minionego roku również u naszych sąsiadów – w Ostrowie Wielkopolskim.
Z dwóch do jednego. Śródmiejską czekają korki?
Czy to rozwiązanie sprawdzi się i u nas? Czy zwężenie ulicy Śródmiejskiej do jednego pasa dla aut nie spowoduje w tym miejscu korków? - Jestem przekonany, że ten jeden pas dla aut przy tym natężeniu samochodowym będzie wystarczający. Zdajemy sobie sprawę, że w pierwszym okresie wszyscy będziemy musieli poznać, jak bezpiecznie poruszać się w tym miejscu - uważa szef MZDiK.
Dr inż. Dariusz Mencel uważa, że jeden pas na Śródmiejskiej dla kierowców wystarczy
Rowerzyści będą poruszać się kontrapasem od centrum do Rogatki. Od Rogatki do centrum cykliści pojadą, korzystając z pasa dla samochodów.
Ścieżka rowerowa na Śródmiejskiej ma pojawić się do wakacji. W Funduszu Obywatelskim na 2015 rok zabezpieczono na ten cel pół miliona złotych.
Pod artykułem swoje zdanie na temat zmian na ulicy Śródmiejskiej możecie wyrazić w ankiecie.
AG, fot. autor, Pierwszy w Łodzi kontrapas rowerowy - ul. Wólczańska FundacjaFenomen you tube, Wrocławski Wideoporadnik Rowerowy – kontrapasy Wrocław Vita you tube
Napisz komentarz
Komentarze