Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odpust, widowisko i odlew Drzwi Gnieźnieńskich na Zawodziu. Kalisz świętuje rocznicę Chrztu Polski

Biskup Łukasz Buzun, który przypłynie na Zawodzie jak przed wiekami św. Wojciech, msza święta w kaliskim grodzisku i odsłonięcie gipsowego odlewu Drzwi Gnieźnieńskich – to elementy kaliskich obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystości zaplanowano na niedzielę, 24 kwietnia.

Oczywiście tłem jubileuszowych obchodów będzie Zawodzie. Zgodnie z przekazywaną legendą, najstarszy fragment Kalisza był jednym z punktów misyjnej podróży św. Wojciecha do Polski. Dlatego w odpust św. Wojciecha odbędą się w Grodzisku obchody jubileuszowe związane z Chrztem Polski. - Odpust będzie miał charakter wyjątkowy – zapewnia Mieczysław Machowicz, budowniczy Łodzi św. Wojciecha. - Przypłyniemy łodzią, którą ponoć św. Wojciech otrzymał od Bolesława Chrobrego, w całym historycznym anturażu, strojach, z postawionym żaglem, tak jak to jest przedstawione w prawej górnej kwaterze Drzwi Gnieźnieńskich.

Łodzią, tak jak przed wiekami,  przypłyną kościelni dostojnicy. Na ich czele będzie stać ks. bp. Łukasz Buzun. Odprawiona zostanie msza święta, a po niej nastąpi odsłonięcie kopii Drzwi Gnieźnieńskich. – Udało mi się zdobyć oryginalną gipsową odbitkę z drzwi gnieźnieńskich wykonaną  40 lat temu dla tamtejszego muzeum – zdradza Mieczysław Machowicz. - To jeden z najbardziej spektakularnych zabytków z czasów piastowskich, który pokazuje historię św. Wojciecha. Ciekawostką jest fakt, że ich fundatorem był książę Mieszko III Stary – ten, który zmarł tutaj w 1202 roku i został pochowany w kolegiacie św. Pawła na Zawodziu. Powiązań historycznych  z Chrztem Polski mamy dużo, nici z przeszłości zaplatają się w jeden kłębek z teraźniejszością.

AW, zdjęcie arch.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama