Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Te samochody nie jeżdżą, one płyną. Rolls-Royce’y w Kaliszu WIDEO

Historyczny moment dla wszystkich posiadaczy i miłośników legendarnych, luksusowych Rolls-Royce’ów. W sobotę założono pierwszą Polską Sekcję Rolls-Royce Enthusiasts Club, czyli klub zrzeszający polskich fascynatów tej marki. Dlaczego postanowiono, że zjazd założycielski odbędzie się właśnie w Kaliszu?
Te samochody nie jeżdżą, one płyną. Rolls-Royce’y w Kaliszu WIDEO

- Po pierwsze my lubimy Kalisz. Po drugie byliśmy już tu nie raz. Po trzecie, mówi się, że Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce i tej wersji się trzymamy. A po czwarte, prozaiczna rzecz: jesteśmy z Warszawy, z Poznania, z Opola, z Wrocławia. Wydało nam się, że Kalisz jest miejscem optymalnym do przyjazdu dla wszystkich – wyjaśnia Dariusz Brudkiewicz z Opola, miłośnik i posiadacz Rolls-Royce’a.

23 kwietnia w Kaliszu założoną Polską Sekcję Rolls-Royce Enthusiasts Club. To elitarne stowarzyszenie zrzesza 10 tysięcy członków z niemal każdego kraju na świecie i jest największym klubem entuzjastów jednej marki. Regionalnych i krajowych sekcji jest 40.

Czesi mają, a my nie?!

Klub co dwa miesiące wydaje biuletyn, który trafia do każdego członka. W biuletynie znaleźć można różne ciekawostki na temat Rolls-Royce’ów, informacje o zjazdach itp. Firma Rolls-Royce przekazała nieodpłatnie klubowi posiadaną dokumentacją zamówieniową 100 000 wyprodukowanych samochodów Rolls-Royce i Bentley. Ponadto klub ma dokumentację techniczną wielu części do zabytkowych modeli Rolls-Royce’a. Członkowie klubu za niewielką opłatą administracyjną mogą otrzymać kopie większości rysunków technicznych części do swojego zabytkowego auta. Plusów członkostwa jest mnóstwo. Ale najważniejszy to duma, poczucie, że wraz z tysiącami innych ludzi na świecie kocha się tę jedną markę.

Dlatego, gdy rozproszeni po kraju polscy miłośnicy Rolls-Royce’a widzieli, jak w kolejnych krajach europejskich powstają nowe sekcje krajowe Klubu, postanowili działać. – Najbardziej zmotywowała nas wiadomość o czeskiej sekcji. Skoro Czesi mają, my też musimy! – wspomina Dariusz Brudkiewicz. W sobotę 23 kwietnia formalnie powołano Polską Sekcję Rolls-Royce Enthusiasts Club. To historyczne wydarzenie miało miejsce w najstarszym mieście w Polsce, w Kaliszu, w Komoda Club Residence przy ul. Niecałej.

„Duchy ekstazy” na Niecałej

Ornament na masce Rolls-Royce’ów to jeden z najbardziej znanych znaków na świecie. Figurka przedstawia kobietę ze skrzydłami wzbijającą się do lotu. Statuetka znana jest pod nazwą „Flying Lady” albo „Spiriy of Ecstasy” (Duch Ekstazy). Określenia te są nie bez znaczenia dla właścicieli tych pojazdów. – Tymi samochodami się nie jeździ. One płyną – mówili zgodnie posiadacze Rolls-Royce’ów.

Podczas sobotniego zjazdu podziwiać można było kilka tych pojazdów. Jeden, 40-letni Rolls-Royce Silver Shadow należy do Michaela Moran’a, Australijczyka, od 12 lat mieszkającego w Warszawie. Michael Moren jest podróżnikiem i pisarzem, autorem między innymi książki „Kraj z Księżyca”, w której opisuje Polskę z początku lat 90-tych ubiegłego stulecia oczami obcokrajowca. – Ten samochód kupiłem 30-lat temu. Gdy po raz pierwszy przyjechałem nim do Polski, w 1992 roku robiłem nim niesamowite wrażenie na ludziach. Chłopcy spadali wręcz z rowerów – śmieje się Michael i dodaje - Rolls-Royce to nie tylko samochód, to filozofa życia. A polega ona na tym, że ulepszamy wszystko dookoła nas. To dążenie do perfekcji w każdym aspekcie naszego życia.

Dążenie do doskonałości musi cechować każdego miłośnika szczególnie zabytkowych Rolls-Royce’ów. Bo celem fascynatów jest to, by ich samochód był niczym przeniesiony z dawnych lat we współczesność. Kaliszanin mieszkający w Poznaniu, Paweł Sławiński wykazał się olbrzymią determinacją, by swojego Rolls-Royce Silver Wraith z 1949 roku doprowadzić do stanu używalności. – Kupiłem go w Niemczech od pana, który przez 5 lat próbował go wyremontować. Większość elementów była nieposkładana. Mnie się to udało, ale łatwo nie było. To auto jest teraz całkowicie autentyczne. Nawet radio ma z fabryki, tak jak wyszedł – opowiada Paweł Sławiński.

Fabryka Rolls-Royce została założona w 1905 roku w Manchesterze przez Charlesa Rollsa i Hnery’ego Royce’a. Prawo do znaku towarowego Rolls-Royce posiada firma BMW, która stała się właścicielem marki w 2003 roku.

Agnieszka Gierz, fot. i wideo autor

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: niezalogowanyTreść komentarza: Trzeba się dowiedzieć , kto tak bezmyślnie podjął tak ---morderczą decyzję !!!i pociągnąć do odpowiedzialności 11 Dziś ludzie to myślą , ze jak już siedzi na trochę wyższym stołu ---to mu wszystko wolno !!! -- KTO MĄDRZE MYŚLĄCY , WYCIAN ZDROWE POLSKIE DRZEWA ??? ---DLA KOGO ????????????????/I ZA ILE ?????????Data dodania komentarza: 16.04.2025, 17:32Źródło komentarza: Masowa wycinka drzew przy drodze wojewódzkiej. Co się dzieje?!Autor komentarza: niezalogowanyTreść komentarza: te wpisy tu , to chyba --sama wieś !!!bo w większości , to wieś tak postępuje ze zwierzętami --ani Niemców w Polsce nie potrzeba . A toi dziś się tak robi ---że jeśli ktoś niepotrzebny , to się go wyrzuca ?? lub jak się znudzi ? lub może jeśli za dużo pracy przy nim ??? ---Jaki to świat sobie szykujecie ??? pomyślcie ????Data dodania komentarza: 16.04.2025, 17:26Źródło komentarza: Wrzucił psa przez bramę i odszedł. Czy ktoś go zna? WIDEOAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Co z niedziałającymi kasownikami w autobusach? Ciągle słychać komunikaty typu karta nieważna albo brak środków na koncie pomimo przykładania ważnej Karty Mieszkańca Kalisza.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 17:22Źródło komentarza: KLA w Święta. Sprawdź ZMIANY w kursachAutor komentarza: nauczycielTreść komentarza: To teraz kolej na słupy energetyczne i telekomunikacyjne,a także na znaki drogowe! Wyciąć wszystko i postawić bariery energochłonne... jak na autostradzie, tylko, że na autostradzie też piraci walą w te bariery i rozbijają auta! ps. jak te drzewa rosły "kilka centymetrów od drogi" to ja jestem Elon Musk, albo Donald Trump!Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:48Źródło komentarza: Masowa wycinka drzew przy drodze wojewódzkiej. Co się dzieje?!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/