Na dworzec kolejowy przeniósł się częściowo Miejski Zarząd Dróg i Komunikaci. Przeprowadzka ma być początkiem tworzenia zintegrowanego centrum przesiadkowego aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Jednak zanim nastąpi wielka rewolucja, pasażerowie otrzymali małą, ale praktyczną nowość - system dynamicznej informacji. - Dzięki niemu, na specjalnym ekranie zamontowanym na terenie dworca PKP, mogą sprawdzić, za ile minut odjedzie z najbliższego przystanku interesujący ich autobus – mówi Dariusz Mencel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.
Wpisz przystanek – sprawdź godzinę
Podobne monitory niebawem pojawią się m.in. w Urzędzie Miejskim przy ul. Kościuszki, w szpitalu i innych placówkach na terenie miasta. Z informacji można korzystać także za pomocą urządzeń mobilnych. Wystarczy wejść na stronę kalisz.kiedyprzyjedzie.pl i wybrać interesujący nas przystanek. – W wersji na komputery jest mapa z przystankami i ich numeracją. Można w wyszukiwarkę wpisać interesujący nas przystanek i otrzymujemy informację o realnym czasie odjazdu autobusu – dodaje Paweł Nowak, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Kaliszu.
Na tej samej stronie pasażer może skorzystać także tradycyjnego rozkładu jazdy na każdy dzień tygodnia. Żeby sprawdzić, kiedy na interesującym nas przystanku pojawi się autobus można też wysłać sms pod numer 70711. W treści trzeba wpisać numer przystanku podany na stronie kalisz.kiedyprzyjedzie.pl.
Takie tablice pojawią się m.in. w szpitalu i Urzędzie przy ul. Kościuszki
Ze strony korzystają także Kaliskie Linie Autobusowe. - Bardzo często jest tak, że pasażer skarży się, że autobus przyjechał spóźniony o jakąś ilość minut, a mając dostęp do strony możemy sprawdzić, czy rzeczywiście ten autobus był spóźniony i o ile minut. Dla nas to jest świetny instrument dla dyscypliny wewnętrznej - zdradza Mariusz Wdowczyk, prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego.
W przyszłości tablice na przystankach
Tablice informujące o miejscu i czasie przyjazdu autobusu mają pojawić się również na przystankach autobusowych. To pomysł sprzed kilku lat, jednak ze względu na brak funduszy nadal niezrealizowany. Nowością jest także możliwość kupienia biletów miejskiego przewoźnika na dworcu PKP, na którym KLA otworzyły dwie kasy. Na dworcu docelowo ma powstać centrum kierowania ruchem dla aglomeracji. Pomieszczenie o powierzchni 500 metrów kwadratowych, zanim zostanie przystosowane do jego potrzeb, być może będzie służyć miejsce edukacyjne i kulturalne.
Na dworcu kolejowym urzęduje częściowo Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. To początek tworzenia centrum przesiadkowego
Centrum przesiadkowe ma powstać z pieniędzy pozyskanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze