Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gołuchów przyznany potomkom właścicieli

Gołuchów w większości należy do spadkobierców ostatniego właściciela. Taką decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Oznacza to, że teraz zacznie się wycena parku i leżących na jego terenie nieruchomości, tak by zrekompensować potomkom Czartoryskich straty po utracie majątku. Sądowa batalia między Lasami Państwowymi i Muzeum Narodowym w Poznaniu a spadkobiercami trwała kilka lat.
Gołuchów przyznany potomkom właścicieli

Park liczy 156 hektarów. Na jego terenie położny jest Zamek, w którym mieści się oddział Muzeum Narodowego z Poznania. Gołuchowski majątek to także Mauzoleum, w którym pochowana jest jego założycielka Izabella Czartoryska, ponadto Oficyna, Powozownia i budynek kasy. Zgodnie z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego wszystko powinno trafić w ręce potomków ostatniego właściciela majątku. - Według NSA dekret z 1944 roku objął jedynie 11 hektarów terenu: szkółkę oraz tzw. Dybuk i ten teren pozostaje własnością Skarbu Państwa - mówi Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej, który zajmuje część nieruchomości. – Otrzymaliśmy informację, że prawnicy spadkobierców już wybrali rzeczoznawcę, który ma dokonać wyceny majątku. Z pisma wynika , że potomkowie ostatniego właściciela Gołuchowa oczekują odszkodowania za jego utratę.

Oznacza to, że nie chcą zwrotu terenu i znajdujących się na nim nieruchomości, tylko pieniędzy. Rzeczoznawcę powoła także Prokuratoria Generalna, która przed sądem reprezentuje Skarb Państwa. Kiedy obie ekspertyzy będą znane wtedy zaczną się ustalenia ile otrzymają spadkobiercy. Będzie to wypadkowa wartości z poniesionymi przez lata kosztami utrzymania i remontów. Roczny koszt utrzymania Gołuchowa tylko przez OKL to ponad 8 milionów złotych. Do tego dochodzą podobne koszty funkcjonowania muzeum mieszczącego się w Zamku.  

Izabella Czartoryska, twórczyni gołuchowskich zbiorów, na sześć lat przed śmiercią stworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich, której statut gwarantował ogólną dostępność zgromadzonych przez nią  zbiorów oraz ich niepodzielność.

Czworo spadkobierców Władysława Marii Piotrowskiego, ostatniego właściciela Gołuchowa, w 2008 roku rozpoczęło starania o rekompensatę za utratę majątku. 160-hektarowy park w raz z zabudowaniami stał się własnością państwa na mocy dekretu PKWN z 1944 roku.

Dla przykładu wycena majątku w Kozłówce w województwie lubelskim, który liczy 20 hektarów, na którym położony jest zamek plus inne nieruchomości, wyceniono na prawie 100 milionów zł. Spadkobiercy otrzymali 17 milionów.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama