W hołdzie Solidarności – Drogi do wolności to jednak nie zwykły koncert, a rodzaj przedstawienia, którego twórcami są Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak. Widowisko to powstało z okazji obchodów 25-lecia powstania Solidarności i przez ostatnich kilka lat było dla Lombardu głównym motorem działań.
Pomysł spektaklu opiera się na materiałach archiwalnych, które pomiędzy utworami, jak i w trakcie ich wykonywania, pojawiają się na monitorach i ekranach ustawionych na scenie. Podczas koncertu mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mieli okazję wysłuchać takich utworów jak "Stan gotowości", "Kto mi zapłaci za łzy" czy "Śmierć dyskotece". - Wybraliśmy takie utwory z dyskografii Lombardu, które swą tematyką nawiązywały do historii i życia w Polsce między 1980 a 2004 rokiem. Ilustracjami wyświetlanymi na telebimach są archiwalia, które udostępniła nam Wystawa Drogi do Wolności, Video Studio Gdańsk i TVP oraz współczesne teledyski zespołu Lombard. Utwory stworzyły obraz Polski od ogłoszenia strajku w Stoczni Gdańskiej i powstania NSZZ Solidarność, ogłoszenia Stanu Wojennego po atak terrorysty na Word Trade Center i wejście Polski do Unii Europejskiej. Finał koncertu to oczywiście symboliczne "Przeżyj to sam" – czytamy na stronie zespołu.
Projekt grupy "Lombard" to nie jedyny z punktów obchodów 25. rocznicy wolnych wyborów. Tuż przed koncertem zostaną wręczone nagrody w plebiscycie na postać i wydarzenie tego 25-lecia. - 4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory. Od tego czasu minęło 25 lat i od tego czasu z roku na rok jesteśmy w stanie zauważyć, jak bardzo zmienia się nasz kraj. Chciałbym bardzo zaprosić wszystkich mieszkańców na ostrowski rynek na koncert szczególny – bo obraz połączony będzie z dźwiękiem i przekazem słownym – mówi prezydent Ostrowa Wlkp. Jarosław Urbaniak.
- Wybory parlamentarne w 1989 roku otworzyły drogę do następnych wolnych wyborów samorządowych w 1990 roku. 4 czerwca dla Polaków to szczególny dzień, w tym dniu skończył się komunizm i rozpoczął się nowy bieg dziejów Polski. Od tego momentu rozpoczął się dynamiczny rozwój Ostrowa Wielkopolskiego. Można powiedzieć, że nasze miasto wyprzedziło pewne dziejowe wydarzenia. Tak jak niegdyś w Ostrowie powstała Republika Ostrowska, która jako pierwsza dążyła do niepodległości, tak w 1881 roku w Ostrowie Wielkopolskim bardzo prężnie działała "Solidarność". Pierwsze niepokoje i strajki w Polsce rozpoczęły się właśnie w naszym mieście m.in. w ZAP- ie oraz w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Zanim nastąpił polski sierpień, nastąpił ostrowski lipiec - wyjaśnia Jarosław Lisiecki, przewodniczący Rady Miejskiej.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.30 na ostrowskim rynku.
SN, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze