Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Kaliszu
Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. - W tych dniach mamy zwracać szczególną uwagę na dziwnie zachowujące się osoby oraz podejrzane paczki czy samochody, obserwować tłum, zwracać uwagę na niestandardowe sytuacje i w razie potrzeby informować policję. To standardowa profilaktyka – mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Kaliszu. – Drugi stopień DELTA CPR jest natomiast związany z cyberprzestrzenią. Zabezpieczenie informatyczne powinno być w tym czasie na najwyższym poziomie, choć w przypadku urzędu tak jest przez cały czas, a więc nie będą podejmowane jakieś dodatkowe działania.
Administracja została ponadto zobligowana, żeby sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych oraz dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem stopni alarmowych.
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Wprowadza je, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, w zależności od rodzaju zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie ruszają 26 i potrwają do 31 lipca br. Kalisz już od dzisiaj tj. 20 lipca gościć będzie kilkuset pielgrzymów z zagranicy.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze