W Wielkopolsce na koniec lutego br. bez pracy pozostawało ponad 52 tysiące ludzi. W większości to kobiety, bo panie stanowią aż 56% w tej grupie. Co trzeci bezrobotny to człowiek młody w wieku do 30 roku życia.
Najniższe bezrobocie jest w powiecie poznańskim i wynosi zaledwie 1,2 proc. Na drugim biegunie bezrobocia jest powiat koniński. Tam stopa bezrobocia przekracza 8 procent. Kalisz i powiat kaliski to 3,9%.
Powiatowe Urzędy Pracy w Wielkopolsce przeanalizowały liczbę ofert i częstotliwość ich publikacji z różnych branż. Opracowały w ten sposób listę zawodów deficytowych, w których w ostatnich latach pracodawcy najczęściej szukali pracowników. Najbardziej pożądani fachowcy to:
Cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy autobusów i ciężarówek, magazynierzy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, piekarze, pielęgniarki, spawacze, ślusarze, robotnicy budowlani.
Urzędy pracy opracowały też listę kompetencji, które w 2025 roku mają pomóc w znalezieniu dobrej pracy. I są to:
Analityczne myślenie i innowacyjność, aktywne uczenie się, kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie i analiza, kreatywność, przywództwo, wykorzystanie technologii, odporność na stres, inteligencja emocjonalna
Napisz komentarz
Komentarze