Starania o ponowne nadanie praw miejskich rozpoczęło na początku roku Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, które zorganizowało konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział 3 705 mieszkańców.
1 955 było za przywróceniem praw miejskich, 1 475 przeciwko, 267 wstrzymało się od głosu a 8 było nieważnych. Taki wynik dał władzom gminy zielone światło do podjęcia uchwały intencyjnej i rozpoczęcia starań o nadanie przez Radę Ministrów nowego statutu miejscowości. 19 lipca tego roku rozporządzenie przywracające Opatówkowi prawa miejskie podpisała premier Beata Szydło. – Do czasu kiedy oficjalnie staniemy się miastem Gmina Opatówek dokona niezbędnych zmian urzędowych dotyczących m.in. aktualizacji statutu, tablic informacyjnych i pieczęci – informuje Sebastian Wardęcki, wójt gminy Opatówek. - Nadanie praw miejskich Opatówkowi nie spowoduje wzrostu żadnych opłat lokalnych, np. podatkowych lub za wodę i ścieki – zapewnia przyszły burmistrz.
Od stycznia Gmina Opatówek składać będzie się z 27 miejscowości sołeckich oraz miasta Opatówek. Pierwsze starania o przywrócenie praw miejskich zaczęto w 2003 roku. Jednak wtedy wiązało się to ze zmniejszeniem subwencji oświatowych dlatego pomysł odłożono. Teraz nie ma takich zagrożeń dlatego opatowianie zdecydowali, że ponownie chcą mieszkań w mieście. Ich miejscowość prawa miejskie straciła w 1870 roku po powstaniu styczniowym. Była to kara cara za udział mieszkańców w zrywie. W ostatnich latach, w południowej Wielkopolsce, prawa miejskie odzyskały Chocz, Dobrzyca i Jaraczewo. Takiej woli nie wyrazili mieszkańcy Koźminka.
AW, zdjęcie autor
Napisz komentarz
Komentarze