Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szyna od wąskotorówki zablokowała drogę wojewódzką ZDJĘCIA

Od lat tory wąskotorówki na linii kolejowej Opatówek – Turek, z odgałęzieniem Żelazków – Russów, są bezużyteczne, a dziś w godzinach porannych dały o sobie znać. Jedna z szyn w miejscowości Florentyna podniosła się na tyle wysoko, że uszkodziła 3 samochody i wstrzymała ruch na drodze wojewódzkiej nr 470.
Szyna od wąskotorówki zablokowała drogę wojewódzką ZDJĘCIA

W poniedziałek około godziny 7.00 rano ruch na drodze wojewódzkiej nr 470 był mocno utrudniony. W miejscowości Dębe w gminie Żelazków, na drodze wojewódzkiej podniosła się szyna przechodzącej tamtędy starej wąskotorówki. Uszkodzone zostały 3 samochody. – Policję o podniesionej szynie powiadomili właśnie trzej kierowcy uszkodzonych volkswagenów, którzy jechali od strony Turku w kierunku Kalisza. W tych trzech autach na skutek najechania na tę szynę pękły opony – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Policjanci natychmiast zjawili się na miejscu i zaczęli kierować objazdy. W tym czasie służba drogowa podjęła się naprawy uszkodzonego odcinka torów. Ok. godz. 9.00 ruch został przywrócony, ale niewielkie utrudnienia mogą jeszcze potrwać.

Historyczna wąskotorówka

Kolejka wąskotorowa ma 100 lat. Pierwszy jej odcinek o szerokości 750 mm, z Turku do Zbierska, wybudowała w 1914 r. armia rosyjska, a w 1915 r. cukrownia Zbiersk wybudowała linię Zbiersk - Opatówek. W 1917 r. miejscowość uzyskała połączenie z Kaliszem. Wkrótce inwestycja przestała służyć wyłącznie wojsku, a wąskotorówka przejęła ruch pasażerski i towarowy. W 1918 r. została przekształcona w kolej powiatową. W 1949 r. przejęły ją PKP i zmieniły jej nazwę na Kaliską Kolej Dojazdową. Jej długość wynosiła wtedy 72 km. Woziła towary (głównymi klientami były Lasy Państwowe i cukrownia Zbiersk) oraz pasażerów. W latach 60. transportowała wyposażenie do elektrowni Adamów w Turku.

Z powodu spadku liczby przewozów na początku lat 90-tych zamknięto ruch pasażerski i rozebrano tory do Kalisza - największego ośrodka miejskiego na linii. W ten sposób długość kolejki zmniejszyła się do 65 km. W 2002 wąskotorówkę przejął powiat kaliski i powierzył jej prowadzenie Stowarzyszeniu Kolejowych Przewozów Lokalnych z Kalisza. Od tego czasu odbywa się ruch towarowy oraz turystyczny.

ESA, AW fot. ESA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ******** kurkaTreść komentarza: ale kogo to obchodzi pomijajac ludzi zawodowo tym zainteresowanymi, sa narkomani sa i dilerzy i policjanci ktorzy sie bawia w lapaj kroliczka... zadnen bez drugiego i trzeciego zyc by nie mogl... kogo to obchodzi serio.... przy dzisiejszych mozliwosciach wykrycie uprawy czy dilera jest, powiedzmy tak gdyby sie komus chcialo nie ma narkotykow na ulicach w pare miesiecy ale....no wlasnie komu sie chceData dodania komentarza: 19.09.2024, 17:11Źródło komentarza: Policyjna akcja obok Kalisza. Znaleźli TO w budynku!Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Nie dość że ja potrąciła to ponoć po niej przejechała,wszystko wydarzyło się na oczach męża .Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:04Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: Potencjalny nabywcaTreść komentarza: Z którego roku ta Skoda?Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:46Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: FrankaTreść komentarza: do wpisu pana ---Wolne rzeki jak na zachodzie ----HA !! HA!!!---- na zachodzie drogi panie ,rzeka REN ---uregulowana , bo Niemcy zawsze rzeki mieli odpowiednio pogłębione , barki z towarami płyną , odpowiednio pogłębione mieli uregulowane --- tam barki płyną swobodnie rzeką , tak ----Polacy , kto was tak omamił , czyżby rzeczywiście Zieloni od Niemców ,żeby z Polski zrobić śmietnik dla nich i jedno wielkie Bagno !!!!!Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:37Źródło komentarza: Ludzie wysiedleni, zbiornika nie ma. Co dalej z tym obiektem?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama