Amfiteatr to miejsce legendarne w Jarocinie. W tym miejscu zaczęła się historia słynnego festiwalu i wiele gwiazd polskiego rocka i ostrzejszych brzmień swoje pierwsze sceniczne kroki stawiała właśnie na scenie, która niedawno została zburzona, a niebawem zostanie odbudowana według nowej koncepcji. Obiekt zostanie wkomponowany w teren parku między ulicami św. Ducha, Zamkową i Parkową oraz znajdującą się na jego terenie aleją grabową. Według oceniających, poznański projekt najlepiej połączył nowoczesne rozwiązania z historycznymi elementami parku.
Widownia ma być usytuowana tyłem do ulicy Zamkowej. Dzięki temu rozwiązaniu widzów patrzących na scenę nie będzie raziło światło słoneczne. Widownia nowego amfiteatru będzie liczyła od ok. 1000 do 1200 stałych miejsc siedzących (widownia obecnego amfiteatru to ok. 1400 miejsc) z możliwością uzupełnienia o dostawiane krzesła. Także trawiasta nawierzchnia lub betonowe murki, oddzielające kolejne rzędy trybun, będą mogły być wykorzystywane jako siedziska. Linie trybun są nieregularne, dzięki temu wpisują się kompozycję parku. Cały zmodernizowany teren ma być miejscem nie tylko artystycznych spotkań, ale także rekreacji i aktywizacji mieszkańców Jarocina w każdym wieku. - Interaktywne urządzenia zabawowe, mała grająca architektura, instalacje sprawnościowe oraz wyspy zabaw rozproszone będą po całym terenie – informuje Urząd Miasta i Gminy w Jarocinie.
Jedną z takich wysp będzie obrys fundamentów starej sceny amfiteatru. Obudowana zostanie ona małą architekturą grającą - interaktywnymi siedziskami i grającymi ramami, ozdobiona odciskami glanów i wyposażona w ławki przypisane artystom jarocińskich festiwali. Pierwsza scena, która przez ostatnie lata została nagryziona zębem czasu, zniknie w najbliższych dniach. Później w tym miejscu pojawią archeolodzy, którzy przeprowadzą badania terenu i ekshumację szczątków ludzkich znajdujących się między ruinami kościoła a aleją grabową. W miejscu, w którym zlokalizowano przed laty amfiteatr, na przełomie XVIII i XIX wieku, był cmentarz. Dla jego upamiętnienie wykonanie mosiężnej makiety, na której będzie przestawiony dawny układ przestrzenny tego miejsca z prawdopodobną bryła kościoła.
Zgodnie z zaleceniami konserwatora ruiny kościoła św. Ducha pozostaną nienaruszone.
Teren zostanie oświetlony, będą zamontowane kamery monitoringu, powstanie parking dla rowerów i podjazdy dla niepełnosprawnych i dziecięcych wózków. W obrębie amfiteatru będzie też bezpłatny dostęp do internetu.
W ramach konkursu zgłoszone zostały dwie koncepcje. Pierwsza z nich została przygotowana przez krakowską Architektów Grupę, a druga - studioWarsztat z Poznania. Projekty otrzymały, odpowiednio, 5 i 85,5 punktu. - W zwycięskiej koncepcji doceniliśmy przede wszystkim umiejętne i racjonalne połączenie nowoczesnych, wielofunkcyjnych rozwiązań z historycznymi elementami parku. Niezwykle istotne, z punktu widzenia konserwatorskiego, jest przywrócenie postulowanego powiązania widokowego i odsłonięcie ruin, które będą widoczne z alei grabowej oraz podkreślenie alei lipowych poprzez drobne uzupełnienie nasadzeniami – podkreśla Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie i przewodniczący sąd konkursowego. – Ważnym aspektem jest także optymalna lokalizacja amfiteatru, uwzględniająca ukształtowanie i zagospodarowanie terenu oraz zabytkowy starodrzew. Nie bez znaczenia jest także ekonomika oraz prostota zastosowanych rozwiązań i zaproponowanych materiałów, a także łatwość utrzymania zaprojektowanej zielni – dodaje Sebastian Pluta. Koncepcje ocienił sąd konkursowy w składzie: Marzena Jeleniewska-Jankowska - inspektor nadzoru terenów zieleni, Piotr Libicki - historyk sztuki, plastyk miasta Poznania, Sebastian Pluta - dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Tomasz Osięgłowski - architekt.
Wizualizacje koncepcji od środy można oglądać na planszach umieszczonych na ogrodzeniu placu zabaw przy ruinach kościoła św. Ducha.
Prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku. Ich tempo będzie uzależnione od pozyskiwania przez gminę Jarocin środków zewnętrznych, w tym przede wszystkim z funduszy Unii Europejskiej. Prace zostały zaplanowane na kilka lat i obejmują cały kompleks parkowo-pałacowy.
AW, Urząd Miasta i Gminy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze