Utworzenie deptaków na fragmentach Śródmiejskiej i Złotej zabrało kierowcom 40 miejsc parkingowych. Nowych, w ścisłym centrum, nie przybyło. A jak powszechnie wiadomo Kalisz jest w czołówce polskich miast pod względem liczby samochodów. Znalezienie miejsca postojowego w śródmieściu w dni takie jak np. piątek wymaga często od kierowców długiego krążenia po ulicach.
A Miasto myśli o kolejnych deptakach w centrum - opracowywany jest plan zamknięcia dla samochodów kolejnych ulic w sercu Kalisza.- Co do jednego jesteśmy przekonani, że jakikolwiek dalszy element ograniczania ruchu w śródmieściu, będzie możliwy tylko i wyłącznie wtedy, jeśli zapewnimy mieszkańcom możliwość parkowania w centrum miasta – mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.
O rozwiązania kwestii braku parkingów w centrum w interpelacji pytał prezydenta Eskan Darwich, radny PO. Magistrat w odpowiedzi informuje m.in. o planach budowy podziemnych parkingów. Kiedy? Nie wiadomo. W odpowiedzi prezydenta czytamy:
„Rozważane są dwie lokalizacje parkingu:
‒ w ul. Nowy Rynek – utworzenie wielopoziomowego parkingu podziemnego w miejscu istniejącego targowiska. Wymaga to jednak uprzedniego przeniesienia targowiska w inne miejsce (np. teren po KLA przy ul. Majkowskiej). Niezbędne jest zabezpieczenie na ten cel olbrzymich środków w budżecie miasta bądź też realizację w formule PPP.
‒ pod plantami miejskimi (pomiędzy ul. Wodną a ul. Złotą) ‒ utworzenie wielopoziomowego parkingu podziemnego. Niezbędne jest zabezpieczenie na ten cel olbrzymich środków w budżecie miasta bądź też realizację w formule PPP.
Realizacja tych zadań nie jest możliwa jednak w krótkim czasie”.
Platforma Obywatelska chce, by budowa wielopoziomowego parkingu podziemnego znalazła się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. To jeden z pomysłów opozycyjnego klubu na inwestycję w 2017 roku. Na jego lokalizację wskazuje m.in. dawną bazę KLA przy ul. Majkowskiej lub teren obecnego targowiska przy Nowym Rynku. - Takie parkingi, o powierzchni około 5000 m2, powstają w wielu polskich miastach. Mieści się na nich około 200 pojazdów. Jest to najczęściej konstrukcja żelbetonowa otwarta, prostokątna lub w formie okrągłej bryły – mówi Sławomir Chrzanowski, radny PO.
Miasto rozważa jeszcze jedną lokalizację. - Myślimy również o wykorzystaniu na ten cel nieruchomości miasta wzdłuż alei Walecznych – jest to nieruchomość naprzeciwko byłego Zakładu Karnego – dodaje Kościelny.
Czy te plany przerodzą się w najbliższych miesiącach w konkretne działania? Czekają na to nie tylko kierowcy, ale i przedsiębiorcy, którzy w ścisłym centrum prowadza swoje biznesy. Klient, dziś bardzo wygodny, kupuje tam, gdzie może spokojnie zaparkować swój samochód.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze