Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ludzie mieszkali tu w domach z żelaza ZDJĘCIA

Zapomniane cmentarze, domy z żelaza, wsie leśne, rzadkie gatunki zwierząt, jak chociażby bocian czarny. To wszystko kryje w sobie Puszcza Pyzdrska, sięgająca swymi południowymi krańcami aż po powiat kaliski.
Ludzie mieszkali tu w domach z żelaza ZDJĘCIA

Puszcza Pyzdrska to zwarty kompleks leśny o powierzchni 16,5 tysiąca ha. Obejmuje obszar aż 15 gmin, w tym tych wchodzących w północną część powiatu kaliskiego. Występują w niej rzadkie gatunki ptaków, jak chociażby bocian czarny. Najbardziej chyba jednak słynie z osadnictwa olęderskiego i domów z żelaza. 

Tutaj czas się zatrzymał

Pierwsi osadnicy Puszczy Pyzdrskiej byli Holendrami, ze staropolska zwanymi Olędrami. Pojawili się w niej w XVIII wieku. Znając techniki budowania osad w terenach trudno dostępnych, pozakładali tu pierwsze wsie leśne. Ich dzieło kontynuowali później osadnicy wyznań ewangelickich,  głównie narodowości niemieckiej, niekiedy polskiej. Domy budowali z darniowej rudy żelaza, która występuje na terenie puszczy.

Po II wojnie światowej, potomków olędrów ewangelicko-niemieckich wysiedlono, a wsie wyludniły się. Dziś można w Puszczy Pyzdrskiej znaleźć wiele starych, drewnianych chat, które popadają w ruinę na skutek upływu lat. Nierzadko można znaleźć w nich ślady po dawnych domownikach, w postaci mebli czy obuwia. W całej puszczy znajduje się około 50 cmentarzy po-olęderskich z XIX i początku XX wieku. Zapomniane, niszczejące, odebrane ludzkości przez las.

Cały czas jednak we wsiach leśnych, choćby takich jak Piskory czy Jarantów Kolonia w powiecie kaliskim, żyją ludzie. Żyją w starych drewnianych chatach, w pięknym otoczeniu przyrody, choć w warunkach dość surowych. - Młodzi nie chcą tu mieszkać, wszyscy powyjeżdżali. Nam łatwo nie jest, zwłaszcza że mamy z żoną po osiemset złotych emerytury. Mamy obok kawałek pola, ale nic na nim nie chce rosnąć, ziemia piaszczysta – mówi nam jeden z mieszkańców wsi Piskory. Na pytanie, czy przeprowadzili by się do miasta, odpowiadają ze śmiechem: Nigdy w życiu!

Ekomuzeum i atrakcje regionu

Od lat historią Puszczy Pyzdrskiej interesują się państwo Wiesława i Przemysław Kowalscy z Towarzystwa „Echo Pyzdr”. Inwentaryzują stare cmentarze, chaty, piszą na ten temat książki, wygłaszają prelekcje, nagrywają filmy dokumentalne. - To już trwa dobre 7 lat. I każdą wolną chwilę poświęcamy na to, aby się tym zajmować. Bo my to społecznie robimy. Żyjemy z pracy jako rolnicy, konkretnie sadownicy. I przez to, że mamy trochę wolnego czasu, zimą szczególnie, to możemy ten czas poświęcać na tą pasję – mówi Przemysław Kowalski z Towarzystwa „Echo Pyzdr”.

Na terenie puszczy powstało Ekomuzeum, które obejmuje sieć rozproszonych w terenie obiektów, które tworzą kolekcję ukazującą atrakcje regionu. W skład Ekomuzeum wchodzą zabytki, ważne obiekty przyrodnicze, tradycyjne zagrody, pracownie rzemieślnicze oraz elementy infrastruktury turystycznej. Tego typu muzeum, możemy spotkać chociażby w Piskorach. Tu też znajdziemy w lesie stary cmentarz ewangelicki. Na końcu wsi natomiast, znajduje się mogiła Powstańca Styczniowego. W pobliskim Jarantowie Kolonii, znajduje się kolejny zapomniany cmentarz, z czytelnymi do dziś napisami w języku niemieckim na nagrobkach.

Jadąc kompleksami leśnymi Puszczy Pyzdrskiej, niespodzianie wyłaniają się pola uprawne, a obok drewniane chatki, część zamieszkała, część opuszczona. Czasem nad głowami przelecą żurawie, a obok przebiegnie sarna. Puszcza Pyzdrska jest idealnym miejscem dla wszelkiego rodzaju poszukiwaczy, jak i miłośników przyrody.

Tomasz Dalinkiewicz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/