Przekroczenie norm stacja pomiarowa przy ul. Hanki Sawickiej odnotowała w poniedziałek 12 września. Dzień później Miejskie Centrum zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie dla mieszkańców Kalisza. – Przekroczenie norm nadal się utrzymuje. Jest sucho, gorąco, a do tego dochodzi komunikacja – powiedział nam w piątek, 16 września Włodzimierz Karman, zastępca naczelnika Wydziału zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – To wszystko powoduje, że ten stan się utrzymuje. Gdy zmieni się pogoda i spadnie deszcz, sytuacja wróci do normy.
Do przekroczenia norm pyłu PM10 dochodzi w Kaliszu często. – Przez około 60 dni w roku te wskaźniki są przekroczone – mówi Ewa Maciaszek, naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu. W tym czasie powinny uważać na siebie osoby chore (głównie z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i z niewydolnością układu krążenia), w podeszłym wieku oraz dzieci. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje, by ograniczać wysiłek fizyczny, przebywanie na dworze i wietrzenie pomieszczeń.
Pył zawieszony PM10 to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, opublikowanego w maju tego roku, Kalisz znajduje się wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, zajmując w tym zestawieniu 41. pozycję (WHO wzięła pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który jej zdaniem, należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych).
Kaliszowi już dawna przygląda się samorząd województwa wielkopolskiego, który objął nasze miasto Programem Ochrony Powietrza. To dokument, który wskazuje istotne powody występowania naruszeń standardów jakości powietrza oraz określa skuteczne i możliwe do zrealizowania działania mające doprowadzić do obniżenia poziomu zanieczyszczeń co najmniej do poziomów dopuszczalnych. W konsekwencji ma to poprawić warunki życia mieszkańców. Miasto na realizację programu ma czas do końca 2025 r.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze