Kalisz bez wsparcia
Kalisz ubiegał się o 14 885 225,88 zł. Kwota ta miała zostać wykorzystana na realizację projektu "Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Miasta Kalisza wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększającą jego energooszczędność”. – Pieniądze miały być przeznaczone m.in. na zakup dla KLA 9 autobusów, z czego 5 autobusów hybrydowych oraz 4 autobusów z napędem diesla w normie Euro VI.
W aplikacji były również ujęte projekty: budowa centrum przesiadkowego na terenach KLA przy ul. Majkowskiej, budowa ścieżek rowerowych oraz doświetlenie ulic – poinformował portal faktykaliskie.pl Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.
Miasto ze swojej kieszeni miało dołożyć trochę ponad 5 600 000 zł. Projekt znalazł się tuż za podium, dlatego samorząd liczy, że po procedurze odwoławczej mimo wszystko otrzyma pieniądze, o które aplikował. - Jeżeli nie, to ani jako miasto, ani jako spółka KLA nie wycofujemy się z deklaracji o zakupie nowych autobusów dla kaliszan. Zasługują na to. W tej sytuacji autobusy zakupimy bądź to ze środków miasta, bądź to ze środków własnych spółki – dodaje Artur Kijewski.
Miliony dla Ostrowa Wielkopolskiego
W sumie, w ramach WRPO, na działania związane z transportem miejskim do rozdania było 140 milionów złotych. Samorządy zgłosiły 21 projektów. Wybrano 6 najlepszych. W tym gronie znalazł się ten koordynowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego z Ostrowa Wielkopolskiego, który wspólnie przygotowały: tamtejszy Zakład Komunikacji Miejskiej, spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe oraz Gmina i Miasto Ostrów Wielkopolski. - Dzięki współpracy i osiągnięciu synergii pomiędzy tymi podmiotami udało nam się stworzyć projekt, który został wysoko oceniony m.in. za swoją innowacyjność. Należy tu wspomnieć rolę Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i nowych rozwiązań, które miejska spółka zastosuje w ramach projektu. To koncepcja, która obejmuje wiele aspektów życia miejskiego i jednocześnie wpisuje się w nasza politykę zielonego miasta. To kolejny, tym razem bardzo duży, bo wart ponad 20 milionów złotych, krok na drodze do ekologicznego i przyjaznego środowisku miasta – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa.
Pozyskana kwota wystarczy na zakup 4 autobusów o napędzie elektrycznym oraz 3 autobusów z silnikami diesla spełniającymi normę EURO 6. Nowe autobusy zastąpią 7 obecnie użytkowanych pojazdów. - Co ważne z punktu widzenia użytkowników naszych autobusów, są one bardzo bezpieczne, a dodatkowo ekologiczne i zeroemisyjne. Wprowadzimy również rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, które spełnią wszelkie oczekiwania mieszkańców naszego miasta – wylicza Bartosz Ziółkowski, prezes MZK. Wraz z autobusami zakupione i zamontowane zostaną dwie dwustanowiskowe stacje ładowania autobusów elektrycznych. Zasilane będą energią elektryczną pochodząca z odnawialnych źródeł. Dostawcą energii będzie Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.
Ostrowianie pojadą rowerem miejskim
W Ostrowie Wielkopolskim pojawią się również dwie stacje roweru miejskiego: przy ul. Paderewskiego i Dworcowej, oraz 20 jednośladów. Do korzystania z tych pojazdów zachęcać ma parking buforowy, który zostanie wybudowany między Stadionem Miejskim a basenem. - Jest to bardzo korzystna lokalizacja. Parking będzie mógł obsługiwać osoby korzystające z basenu, a także biorące udział w wydarzeniach, które odbywają się na ostrowskim stadionie. Będzie to jednak parking typu „Zostaw samochód, jedź dalej”. Powstanie tu 112 miejsc parkingowych, stacja roweru miejskiego, zatoka dla autobusów. Dlatego mieszkańcy miasta będą tu mogli zostawić samochód i przesiąść się do autobusu bądź na rower. Mogą także do niedalekiego centrum miasta dotrzeć na pieszo – przekonuje Marek Kolasiński, prezes CRK.
Pierwszeństwo dla autobusów
W tym rejonie zostanie wybudowana także ścieżka rowerowa. Miasto będzie też wdrażało systemu zarządzania ruchem ITS (inteligentny system transportowy), który pozwoli na swobodny przejazd pojazdom miejskim przez skrzyżowania. - Zależy nam na tym, by mieszkańcy korzystali z transportu publicznego. By ich do tego zachęcić, autobusy muszą kursować punktualnie. Jeśli autobus będzie spóźniony system umożliwi mu szybszy przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Jednak nie będzie on przeznaczony tylko dla autobusów. Również dla pojazdów uprzywilejowanych: karetek, wozów strażackich, policji – tłumaczy prezes CRK.
Nowe lampy
Dodatkowo Ostrów przeprowadzi modernizację oświetlenia na osiedlu Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie. Z ulic zniknie 868 opraw oświetleniowych, zdemontowane zostaną 43 istniejące słupy, a na ich miejscu pojawią się energooszczędne LEDy wraz z osprzętem elektrycznym i wysięgnikami.
Inwestycje rozpoczną się 1 lutego 2017 roku.
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze