Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono intrygujące doświadczenie obrazowania smugowego. Tzw. fotografia Schlierena pozwala wywołać, zaobserwować i zarejestrować ruchy mas gazu i płynów. - Podstawowy system optyczny Schlieren wykorzystuje światło z pojedynczego źródła „współliniowego" (tzn. takiego, w którym promienie są równoległe i ulegają minimalnemu rozproszeniu) padającego na cel (lub świecącego zza celu). Różnice we współczynniku załamania spowodowane gradientami gęstości w płynie powodują zniekształcenie promienia światła. Zniekształcenie to powoduje zróżnicowanie przestrzenne w natężeniu światła, co można bezpośrednio zwizualizować za pomocą wykresu cieniowego. – to tyle z języka naukowców ( za portalem halton.pl)
W prostszych słowach, można opisać to tak, że ta skomplikowana aparatura pokazuje nam na specjalnym ekranie ruchy mas powietrza. W filmie nagranym przez UAM w Poznaniu w przystępny sposób przedstawiona jest ta technologia, a jej możliwości pokazane na bardzo prozaicznych, domowych przykładach.
Jak rozchodzi się fala uderzeniowa po klaśnięciu dłoni? W jakich kierunkach unosi się ciepłe powietrze rozgrzane płomieniem świeczki, a dokąd ulatuje gorący strumień suszarki? Jak „wyglądają” wymawiane przez nas litery, a raczej jaki powietrzny ślad pozostawiają po sobie ulatując z naszych ust? To wszystko i więcej zobaczycie w tym filmie.
MS, fot. i wideo UAM w Poznaniu
Napisz komentarz
Komentarze