Podobny komunikat wydany został we wrześniu. Wtedy również stacja pomiarowa przy ul. Hanki Sawickiej odnotowała przekroczenie dopuszczalnego poziomu dla pyłu PM10. Tym razem, jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, przekroczenie nie jest wielkie (poziom dopuszczalny to 50µg/m³, a odczyt dla czasu uśrednienia 24 godziny wyniósł 53 µg/m³). Nie zmienia to jednak faktu, że pył jest groźny dla zdrowia, dlatego do czasu ustabilizowania się sytuacji osoby narażone na jego działanie powinny zachować ostrożność.
Pył PM10 to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Może być zbudowany, w zależności od warunków powstawania, z cząstek dymu, sadzy, popiołu, związków nieorganicznych (np. azbestu), a także metali. Powstaje przede wszystkim w procesach spalania paliw stałych i ciekłych. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne. - Osoby podatne na zanieczyszczenia: kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, choroby płuc, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby krążenia, powinny ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu – apeluje Piotr Kowalczyk z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kaliszu.
Ponadto służby zalecają:
1) śledzenie informacji podawanych w środkach masowego przekazu o występujących przekroczeniach wartości substancji w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń,
2) unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania,
3) ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z np. komunikacji publicznej.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze