Spotkania zainaugurowano w piątek, 4 listopada konferencją „Porozmawiajmy o naszych bliskich”. W Inkubatorze Przedsiębiorczości przy ul. Częstochowskiej odbyły się otwarte dla wszystkich zainteresowane wykłady i warsztaty. Do udziału w nich zaproszono m.in. młodzież ze szkół. Elżbieta Dudziak, terapeutka z zakresu psychoonkologii Simontonowskiego Instytutu Zdrowia mówiła o głównych założeniach programu simontonowskiego. - Trzeba powiedzieć, że jak jest ktoś chory w rodzinie, to choruje cała rodzina. Na pewno zmienia się to w taki sposób, że odebrane są role, które dotychczasowo wszyscy pełnili – mówi Elżbieta Dudziak. Jak podnieść się zatem z tej trudnej sytuacji? - Nadzieja, miłość, wiara, te podstawowe założenia, które nas trzymają przy życiu. To, co nas paraliżuje i ciągnie w dół to poczucie beznadziei – dodaje Dudziak. Dlatego terapia simontonowska skupiona jest na tym, by pacjent i jego bliscy zamienili złe emocje na dobre, potrafili czerpać radość z życia, mimo tak trudnych przeciwności.
Izabela Wiśniewska przeżywa nawrót choroby. Nie zamyka się w czterech ścianach i mimo tak trudnego dla niej czasu organizuje warsztaty psychonkologii dla innych chorych i i ich bliskich.
Co innego teoria, co innego praktyka. O tym, jakim wyzwaniem jest znaleźć uśmiech i nastawić się na pozytywne myślenie w czasie walki o życie, wie Izabela Wiśniewska, należąca do kaliskich Amazonek. Kobieta właśnie ma nawrót choroby. - Za pierwszym razem było to bardzo ciężkie doświadczenie, teraz niestety to kolejny cios. W takich sytuacjach chory i bliscy często zamykają się w sobie, nie potrafią ze sobą szczerze rozmawiać. Trzeba nauczyć się przełamywać te bariery – mówi Izabela Wiśniewska, organizatorka konferencji i warsztatów.
Na warsztaty są jeszcze wolne miejsca. Odbędą się one 10, 15, 22 i 24 listopada w restauracji Kemani przy ul. Górnośląskiej. Szczegóły na stronie internetowej kaliskich Amazonek
Dr O. Carl Simonton – amerykański lekarz, onkolog-radioterapeuta, pionier psychoonkologii, twórca spójnego i wszechstronnego programu psychoterapeutycznego dla chorych na raka i osób ich wspierających. Pod koniec lat sześćdziesiątych Simonton zauważył, że chorzy na raka nie współpracowali z nowym i obiecującym programem radioterapeutycznym. Okazało się, że główną przyczyną braku współpracy z zalecanym programem było poczucie beznadziei. Gdy zaczął zgłębiać sposoby radzenia sobie z poczuciem beznadziei, zaadoptował wyobraźnię jako metodę motywacyjną stosowaną w zarządzaniu i biznesie. Gdy zastosował wyobraźnię u swojego pierwszego pacjenta z bardzo zaawansowanym rakiem krtani, rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania. Nie tylko, że nowotwór złośliwy cofnął sie w bardzo krótkim czasie, ale też pacjent nie miał nawet najmniejszych objawów ubocznych naświetlań i powrócił do pełnego zdrowia. Od tego pierwszego doświadczenia minęło ponad 30 lat. Program Simontona podlegał wielu modyfikacjom idącym daleko poza pozytywne nastawienie oraz wyobraźnię i obecnie obejmuje zarówno poznawczo-behawioralny model samopomocy emocjonalnej – Racjonalną Terapię Zachowania (RTZ) rozwijający „kompetencję emocjonalną”, jak i terapię indywidualną, grupową i rodzinną, edukację, rozwój duchowy/filozoficzny, stawianie i osiąganie celów bez ryzyka niepowodzenia, relaksację i wyobraźnię, aktywność fizyczną, rozwijanie systemu wsparcia i umiejętności komunikacji z bliskimi, a także wiele innych elementów stanowiących wszechstronny i spójny program psychoonkologiczny. Od swych początków Program Simontona stanowił uzupełnienie konwencjonalnego leczenia onkologicznego i nie powinien go zastępować. Program Simontona, który jest teraz nauczany w wielu krajach Europy (w tym w Polsce), USA i Japonii, był pierwszym programem psychoterapeutycznym, który w badaniach naukowych wykazał, że uzupełnienie leczenia konwencjonalnego odpowiednią interwencją psychoterapeutyczną, przeciętnie zwiększa dwukrotnie długość przeżycia chorych, przy znacznie poprawionej jakość życia.
Program Simontona jest to poznawczo-behawioralny program psychoterapii przeznaczony dla pacjentów onkologicznych i ich najbliższych, stawiający sobie za cel poprawę funkcjonowania emocjonalnego pacjenta, wzrost zaangażowania w proces leczenia, poprawę komunikacji z otoczeniem itp. Terapia opiera się na działaniach w następujących dziedzinach : zachowanie ( relaks, tworzenie nowych nawyków), przekonania ( zmiana niezdrowych przekonań na takie , które dadzą nam spokój i energię do działania), emocje ( utrzymanie nadziei , radzenie sobie z emocjami ,które nam szkodzą, nauka radzenia sobie z codziennymi stresującymi sytuacjami), duchowość, komunikacja z osobami wspierającymi( budowanie systemu wsparcia, nauka zdrowej komunikacji), fizyczność (dieta, ruch, rola zabawy w procesie zdrowienia )Jest to program o udokumentowanej skuteczności, z powodzeniem stosowany w licznych ośrodkach onkologicznych na całym świecie, z programami szkoleniowymi dla terapeutów w USA, Japonii, Szwajcarii, Niemczech i Polsce.
AG, publicznecentraonkologii.pl, simonton.pl, fot autor
Napisz komentarz
Komentarze