Tydzień temu miasto ogłosiło, że skróciło o blisko połowę kolejkę po mieszkanie komunalne. Dwa lata temu liczba osób oczekujących na tego typu lokum wynosiła dokładnie 1304 . Dziś liczba uprawnionych i oczekujących na mieszkanie z zasobów miasta wynosi 688. Z listy „wypadło” łącznie 620 osób.
300 wykreślonych, 300 z mieszkaniami
Najwięcej rodzin czeka na lokal socjalny, bo aż 460. Tu kolejka skróciła się o 144 miejsca. Na mieszkanie komunalne czeka teraz 188 osób, a dwa lata temu było to 664. Z tej części listy wykreślono zatem aż 476 osób.
Te zmiany, jak przedstawiała Karolina Pawliczak, nastąpiły dzięki skutecznemu odzyskiwaniu większej liczby pustostanów niż było to do tej pory. - Trzeba było przeanalizować nasz zasób miejski, również prywatny, żeby zobaczyć czy faktycznie wszystkie mieszkania są zajęte przez lokatorów – mówiła wiceprezydent. I tak obecnie miasto ma odzyskiwać rocznie 200 pustostanów. To dwa razy więcej w porównaniu do minionych lat, gdy średnio pozyskiwano rocznie 100 takich lokali.
Według radnego Jacka Konopki Miasto manipuluje liczbami
Dla Jacka Konopki, poprzednika Karolina Pawliczak na stanowisku wiceprezydenta od spraw społecznych i mieszkaniowych, dziś opozycyjnego radnego Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” podana przez Miasto informacja o zwiększeniu liczby odzyskiwanych pustostanów jest nieco zmanipulowana. – Spora część tych pustostanów odzyskanych w roku 2015 i 2016 to lokale po rodzinach przeprowadzających się z mieszkań komunalnych do bloków KTBS, które my budowaliśmy. Jeden oddany był w 2014 , drugi w 2015 roku – zaznacza Jacek Konopka.
Obecna wiceprezydent podkreśla, że właśnie dzięki większej liczbie odzyskiwanych pustostanów można było więcej osób oczekujących na liście skierować do mieszkań komunalnych.
Ile tych umów podpisano? Tego na konferencji nie podano. Zapytaliśmy zatem Ratusz, ile osób dostało w 2015 roku i w 2016 skierowania do mieszkań komunalnych, socjalnych i tymczasowych. - W roku 2015 wydano 131 skierowań na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego, socjalnego i pomieszczenia tymczasowego. Do 5.12.2016r. wydano 200 skierowań na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego, socjalnego i pomieszczenia tymczasowego. 294 osoby zostały wykreślone, bo nie spełniają wymogów uprawniających do otrzymania lokalu z zasobu Miasta – czytamy w odpowiedzi Urzędu. Jak przyznaje były wiceprezydent, za jego czasów do wniosków o przyznanie mieszkania komunalnego podchodzono „po ludzku” i niekiedy wpisywano na listę, mimo niewielkiego przekroczenia progu dochodowego.
Lista miała skrócić się również dlatego, że część osób wpisana na nią, nie jest już zainteresowana uzyskaniem prawa do wynajmu mieszkania komunalnego. Z tego powodu z listy usunięto tylko 3 wnioskodawców.
A to reakcje naszych czytelników na pierwszy artykuł, po konferencji prasowej Ratusza:
Porównanie do lat ubiegłych
Sprawdziliśmy czy liczba skierowań do lokali z zasobów miasta w ostatnich dwóch latach jest większa od poprzednich. Liczby mówią same za siebie.
2012 rok – 208 skierowań do lokali socjalnych, komunalnych i pomieszczeń tymczasowych
2013 rok - 176 skierowań do lokali socjalnych, komunalnych i pomieszczeń tymczasowych
2014 rok - 191 skierowań do lokali socjalnych, komunalnych i pomieszczeń tymczasowych
2015 rok – 131 skierowań do lokali socjalnych, komunalnych i pomieszczeń tymczasowych
2016 rok (do 5 grudnia) – 200 skierowań do lokali socjalnych, komunalnych i pomieszczeń tymczasowych
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze