Dyskusyjny klub filmowy w kinie Centrum Kultury i Sztuki ma bardzo długą tradycję. W niemal każdy poniedziałek o godzinie 19.00 stwarza szansę na spotkanie z nietuzinkowym filmowym obrazem. Każdy seans poprzedza prelekcja, której zadaniem jest przede wszystkim przybliżenie sylwetek twórców dzieła oraz – jeśli to konieczne – wyznaczenie szlaków interpretacyjnych.
Zestaw filmów prezentowanych w PKF jest tylko w pewnej mierze wynikiem poszukiwań prelegenta, bowiem od kilku miesięcy kino proponuje plebiscyt dając widzom możliwość wyboru 4-5 filmów spośród 9-10, które – zdaniem koordynatorów klubu – mogą zainteresować koneserów. I tak, w efekcie przeprowadzonego w grudniu głosowania powstała styczniowa lista Poniedziałkowego Klubu Filmowego, którą 2 stycznia otwiera znakomity film serbski – „Dobra żona”. Dramat w reżyserii Mirjany Kranović jest przejmującą opowieścią o współczesnej serbskiej rodzinie, w której ustabilizowane życie wdziera się mroczna historia rozpadu Jugosławii.
Na kolejne styczniowe poniedziałki widzowie wybrali:
9 stycznia – francusko-brytyjski dramat w reżyserii Kena Loacha „Ja, Daniel Blake" Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń. 16 stycznia – polski dramat w reżyserii Marzeny Więcek „Kolekcja sukienek” Na film składają się stylizowane na dokument monologi kilku kobiet, które poddane zostają swoistemu eksperymentowi socjologicznemu. 23 stycznia – polsko-szwajcarski dramat Anny i Wilhelma Sasnalów „Słońce, to słońce mnie oślepiło” Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam - Obcego z definicji. 30 stycznia – brazylijsko-hiszpański dokument Daniela Augusto „Paulo Coelho. Niesamowita historia" Buntownik, wizjoner, gwiazda rocka, ale przede wszystkim: pisarz. Fascynująca historia Paulo Coelho zaczyna się o wiele wcześniej niż wydanie jego pierwszej książki. Już jako młody chłopak wiedział, że chce być pisarzem. Jego młodość przypadła na burzliwe czasy lat 60. i 70. Eksperymenty z używkami, wolna miłość, przymusowe wizyty na oddziałach psychiatrycznych, bunt przeciwko władzy i współudział w powstaniu brazylijskiej sceny rock’n’rolla stworzyły człowieka, którego książki pokochał cały świat. RK, fot. CKiS
|
Napisz komentarz
Komentarze