Muzeum Molke w Górach Sowich w głównej mierze propaguje wiedzę o historii tzw. Projektu Riese. Co kryje się pod tą nazwą? Projekt Riese miał być środkiem zaradczym III Rzeszy na narastające naloty aliantów na jej terytorium, co niekorzystnie wpływało na ciągłość produkcji, zwłaszcza tej zbrojeniowej, nazistowskich Niemiec. Dygnitarze tego kraju zdecydowali o przeniesieniu najważniejszych gałęzi produkcji wojennej właśnie w Góry Sowie, które uważano za względnie bezpieczne. Niemiecka Organizacja Todt podjęła się tam budowy gigantycznego ośrodka przemysłowego, zlokalizowanego głównie pod ziemią.
Rozmach prac budowlanych był na najwyższym wówczas światowym poziomie. Wybudowano mnóstwo podziemnych bunkrów, korytarzy, całe hale produkcyjne. To tu produkowano część „cudownych broni” Hitlera, m.in. rakiety V1 i V2. Oczywiście nie mogło być mowy, aby muzeum Molke nie miało ich replik w swoim posiadaniu.
Atrapę rakiety V1, która dziś budzi podziw zwiedzających, wykonała kaliska firma Aura Metaloplastyka. Dlaczego akurat ona? Bo jak sama pisze na swojej stronie internetowej, z metalu zrobią wszystko. I nie są to czcze słowa. W tym roku z kaliszanie, za pośrednictwem naszego portalu, mogli śledzić poszczególne etapy jej produkcji. Kaliska rakieta V1 została wykonana w skali 1:1 i wiernie oddaje detale swego pierwowzoru . Właściciele kaliskiej firmy Bogdan i Przemysław Kaczmarczyk prywatnie są pasjonatami historii II wojny światowej z naciskiem na legendy związane Projektem Riese. Co roku jeżdżą w Góry Sowie i zgłębiają historię tego miejsca. Na potrzeby tych wypraw, zakupili nawet samochód terenowy, który gustownie przerobili i jak zaznaczają, teraz będą nim jeździć odkrywać nowe, nieznane miejsca. Do wykonania wiernej atrapy V1, podeszli więc ambicjonalnie. - Atrapa rakiety V1, zbudowana przez Aura Metaloplastyka, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Ludzie chętnie robią sobie przy niej zdjęcia. Rakieta ustawiona jest na specjalnych szynach i można ją oglądać przez cały rok – mówi Adam Gadacz z muzeum Molke.
Wykonana w Kaliszu atrapa budzi duże zainteresowanie turystów
Kaliską V1 można na co dzień oglądać na terenie Obiektu Włodarz w Górach Sowich w Jugowicach. Aura Metaloplastyka nie wyklucza wykonania replik wszystkich tajnych broni Hitlera na potrzeby muzeum Molke, w tym również „latającego spodka” V7.
Tomasz Dalinkiewicz, fot. Muzeum Molke
Napisz komentarz
Komentarze