Do bliskiego spotkania z puchatym zwierzęciem doszło 6 stycznia na drodze wojewódzkiej nr 442 między Jastrzębnikami a Pamięcinem. Niewielkie zwierze o śnieżno – białym futrze stało na środku drogi. Gdy lis zobaczył nadjeżdżające auto Jarka, nieśpiesznym krokiem ustąpił mu drogi. Lis był wyraźnie zainteresowany samochodem.
Lisy polarne występują na kole podbiegunowym. Są idealnie dostosowane do tamtego klimatu. Mają grube futro, którymi pokryte mają nawet spody łap. Lisy polarne wytrzymują mróz – 70 stopni Celsjusza. W ich naturalnym środowisku ich głównym i praktycznie jedynym wrogiem jest głód. - Lis polarny nie zapada w sen zimowy, prowadzi aktywny tryb życia, nawet przy mrozie dochodzącym do 70 stopni. Podobnie jak wszystkie ssaki żyjące w klimacie polarnym, ma relatywnie mniejsze te części ciała, które są narażone na szybką utratę ciepła. W porównaniu z lisem rudym ma znacznie krótsze łapy i pysk, mniejsze uszy i krótszy, choć piękny i puchaty ogon. Cały jest też wyraźnie mniejszy, wysokości zaledwie 30 cm w kłębie, waży od 2,5 do 6 kg. Z wyjątkiem czarnego nosa, całe jego ciało pokrywa niezwykle obfite, długie i puszyste futro. – czytamy na National Geographic.
Lis polarny kilka razy był widziany w Polsce. Zazwyczaj były to zwierzęta, które uciekły z hodowli lub zoo. Czy podobnie jest z tym z naszych stron? Czy może przywędrował tu prosto z bieguna?
MS, wideo: Jarek
Napisz komentarz
Komentarze